Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

3D doplnky od IKEA uľahčujú život zdravotne postihnutým

19.03.2019

Každý z nás pozná alebo doma vlastní aspoň jeden kus nábytku či doplnkov do domácnosti od švédskej spoločnosti IKEA

3D doplnky od IKEA uľahčujú život zdravotne postihnutým

Každý z nás pozná alebo doma vlastní aspoň jeden kus nábytku či doplnkov do domácnosti od švédskej spoločnosti IKEA. Ich výrobky sú cenovo dostupné a známe svojim čistým dizajnom a praktickosťou.

Firma však pri dizajnovaní svojich produktov myslela aj na  ľudí so zdravotným postihnutím, pre ktorých je  niekedy aj využívanie či ovládanie bežných vecí v domácnosti náročné. Ľudia so zdravotným znevýhodnením môžu mať problémy s otváraním skrine, alebo aj s takou triviálnou záležitosťou akou je zapnutie/vypnutie lampy na nočnom stolíku.

IKEA tak spolu s neziskovými organizáciami Access Israel a Milbat vytvorila projekt s názvom ThisAbles (niečo ako zvýhodnený). Neziskové organizácie, ktoré sa do projektu s IKEOU zapojili sa špecializujú najmä na hľadanie a vytváranie riešení, ktoré by ľuďom s hendikepom uľahčili život.

Výsledkom tejto spolupráce je séria doplnkov pre nábytok, ktoré je možné vytlačiť na 3D tlačiarni a vďaka ktorým budú môcť hendikepovaní ľudia lepšie využívať výrobky a nábytok od IKEY. Súbory pre 3D tlač sú voľne prístupné na stiahnutie, a tak si ich je možné dať vytlačiť na akejkoľvek 3D tlačiarni. K dispozícii sú aj podrobné návody na montáž a používanie. Tak ako pri väčšine IKEA výrobkov, montáž je väčšinou jednoduchá a intuitívna.

Doplnky umožnia napríklad nadvihnúť gauč, prispôsobiť tlačidlo na lampe, zdvihnúť sedák na toalete, či prispôsobiť držiak na skrini. Momentálne je tak už k dispozícii 13 návrhov pre stoličky, stoly, spálne, obývačky či kúpeľne. Väčšina z nich sa skladá z jednej alebo dvoch častí.

Ak máte akékoľvek svoje nápady na vývoj podobných produktov, môžete využiť možnosť, ktorú spoločnosť ponúka a predložiť svoj návrh. IKEA navyše pripúšťa možnosť, že v budúcnosti zavedie do svojich predajní 3D tlačiarne a zákazníci si budú môcť po kúpe bytového zariadenia vytlačiť niektorú z pomôcok.

Vďaka technologickému pokroku tak môžu tieto moderné výdobytky využívať ľudia so zdravotným znevýhodnením kdekoľvek na svete a skvalitniť a zjednodušiť si život. Jedinečný prístup tejto švédskej spoločnosti je veľmi inšpiratívny.

 

Zdroj: Techbox.dennikn.sk

Predchádzajúci článok
Výchova hendikepovaného dieťaťa je náročná po všetkých stránkach
Nasledujúci článok
Parlament schválil európsky akt prístupnosti