Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Aj z vozíka ho teší život

28.10.2020

Miškovi sa zmenil život, keď nešťastne skočil do bazéna. Ostal paralyzovaný na invalidnom vozíku.

Aj z vozíka ho teší život

Miško (18) z Varína neďaleko Žiliny bol pred dvomi rokmi úplne zdravý chlapec. Keď jedného dňa nešťastne skočil do bazéna, život sa mu v sekunde zmenil a ostal paralyzovaný na invalidnom vozíku.

Prišiel takmer o život

Odjakživa bol Miško športový typ. Hrával aktívne futbal a futsal, bol dobrovoľným hasičom. Osudným sa mu stal jeden letný deň v roku 2018. Mladý chlapec sa chcel v teplom počasí schladiť v bazéne, no skočil doň tak nešťastne, že si v chrbtici zlomil piaty stavec a presekol miechu. Spočiatku bol v nemocnici v umelom spánku a nedokázal ani sám dýchať. Šťastie v nešťastí bolo, že pri úraze si Miško nepoškodil mozog. Dodnes je imobilný, no pravidelne absolvuje rehabilitácie, ktoré mu veľmi pomáhajú.

Miško má aj „adoptívnu“ rodinu

Miško aj napriek osudu, ktorý ho postihol, má v živote veľké šťastie na ľudí okolo seba. Rodičia sú síce rozvedení a mama oňho ani o jeho súrodencov neprejavuje záujem. Doma sa o rodinu stará obetavý otec Pavol, ktorý okrem toho chodí do práce a na živobytie si zarába tvrdou fyzickou prácou ako zvárač. V mnohých veciach rodine výrazne pomáha aj pani Božena, ich rodinná priateľka: „Miško je ako môj adoptívny krstný syn. Kamaráti sa s mojou dcérou, a tak sa naše rodiny dali dokopy. Pomáham mu, ako sa len dá.“

Základné pohyby je potrebné znovu sa učiť

To najhoršie má Miško už za sebou a teraz sa podľa možností čo najviac snaží o návrat do života, aký mal predtým. „Miškovi treba so všetkým pomáhať. Zatiaľ sa ešte nedokáže sám najesť či napiť, ale učíme ho uchopiť pohár, lyžicu. Pomaly sa s ním chceme dostať do fázy, aby si základné veci vedel urobiť sám,“ hovorí Miškova „adoptívna krstná mama“.

Aj CHLEBODARCA pomohol

Projekt CHLEBODARCA, ktorý zastrešuje o. z. BILLA ľuďom, taktiež pomohol Miškovi a jeho rodine. Okrem potravinovej pomoci vo forme BILLA nákupnej karty projekt rodine poskytol príspevok na Miškove rehabilitácie. „Sme veľmi radi, že vďaka nášmu projektu má Miško šancu na kvalitnejší život a zlepšenie zdravotného stavu. Prajeme mu všetko dobré,“ hovorí Jana Gregorovičová z o.z. BILLA ľuďom. Aj spoločnosť Penam podala pomocnú ruku. Tá pre rodinu zadovážila pekárenské produkty.

Aj vy sa môžete zapojiť do projektu

  1. z. BILLA ľuďom spustilo projekt CHLEBODARCA pred dvomi rokmi v spolupráci so spoločnosťou Penam. Každý zákazník, ktorý si v sieti supermarketov BILLA kúpi akýkoľvek druh chleba, prispieva jedným centom na pomoc rodinám v núdzi. Projekt pokračuje aj naďalej a rodiny, ktoré potrebujú pomoc, sa doň môžu prihlásiť vyplnením formulára na webstránke www.chlebodarca.sk.

 
Zdroj: MyZilina.sme.sk

Predchádzajúci článok
Ktoré budovy sú bezbariérové vám poradí interaktívna mapa
Nasledujúci článok
Štrnásťročná gymnastka náhle ochrnula.