Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Aké je to byť matkou s hendikepom

04.09.2017

Je bežné a normálne, že aj ženy s ťažším postihnutím majú deti. Ako prežívajú svoje materstvo?

Aké je to byť matkou s hendikepom

Pani Zuzana trpí lámavosťou kostí, čo sa okrem iného vyznačuje aj nižším vzrastom. Je na invalidnom vozíku, no inak je úplne samostatná. Má adoptovanú sedem ročnú dcéru s detskou mozgovou obrnou  a ľahšou formou autizmu a vlastného ročného zdravého syna.
Pred otehotnením si nechala urobiť genetické testy. Celé tehotenstvo malo normálny a bezproblémový priebeh, no kvôli diagnóze, ktorou trpí by jej telo normálny pôrod neunieslo. Syn preto preto prišiel na svet sekciou.

Jej skúsenosti spôrodnicou však nie sú najlepšie. Bezbariérovosť tam takmer neexistovala. Problémy mala najmä v sprche, kde hneď pri sprchovaní odpadlo jediné pomocné madlo. Komplikované pre ňu bolo napríklad aj váženie syna pred a po kojení, pretože váha bola príliš vysoko. Skúsenosti s personálom však hodnotí pozitívne, aj keď priznáva, že boli často v šoku.

Rodina sa aj napriek negatívnym genetickým testom bála, aby bolo dieťa zdravé, no našťastie sa narodil zdravý chlapec.
Vôbec najväčšou popôrodnou komplikáciou bolo hojenie jazvy po sekcii, pretože Zuzana neustále sedí na invalidnom vozíku a je takmer nemožné aby sa vyhýbala zdvíhaniu ťažkých vecí.
Aby matka na invalidnom vozíku zvládla starostlivosť o dieťa, musí veľa premýšľať ako si veci uľahčiť. Zuzana s napríklad zaobstarala až tri kočíky, jeden má na balkóne, druhý v byte a tretí má na von. Nemusí tak dieťa neustále prenášať. Na kúpanie bábätka využíva plytké umývadlo pre vozíčkárov a ako sama hovorí: „Konečne mi prišlo na niečo užitočné.“

Pre matku na invalidnom vozíku sú komplikované, ba takmer nemožné, aj niektoré z detských aktivít nad ktorými sa zdravý človek sotva pozastaví. Ak sa rozhodne ísť napríklad s deťmi na ihrisko na hojdačky, je to pre ňu nemožné, pretože ihriská sú vysypané pieskom a  štrkom. Invalidný vozík sa do takéhoto podkladu doslova zabára.
A samostatnou kapitolou je cestovanie mestskou hromadnou dopravou na invalidnom vozíku a s kočíkom. Kapacita dopravných prostriedkov bohužiaľ neumožňuje vziať viac ako jeden kočík a jeden invalidný vozík súčasne. To znamená, že ak už v dopravnom prostriedku cestuje iná mamička s kočíkom, musí Zuzana na vozíku a s kočíkom jednoducho počkať na ďalší spoj.

Zuzanine deti si samozrejme hendikep svojej matky uvedomujú. Sú ešte malé a preto často vznikajú vtipné momenty, kedy poukážu na „odlišnosť“ svojej matky.
„Keď mala naša dcéra nohu v sadre tak sa bála a vravela, že nechce byť ako ja.“, hovorí Zuzana.

Určite Vás napadá otázka či Zuzana v materstve využíva na pomoc osobného asistenta. Faktom však je, že osobný asistent však nemôže pomáhať priamo s deťmi. Najväčšou pomocou s domácnosťou a s deťmi je však jej manžel. Takmer všetko totiž dokáže zvládnuť sama.

Spôsob, akým vychováva deti hendikepovaná matka sa určte v mnohom líši od spôsobov výchovy v zdravej rodine. Deti hendikepovanej matky musia byť akoby „na diaľkové ovládanie“. Musia poslúchnuť na prvé slovo, pretože keby napríklad vyleteli na cestu matka na invalidnom vozíku by jednoducho nemala šancu sa za nimi vrhnúť a strhnúť ich späť na chodník.
„snažím sa aby staršia dcéra mala normálne detstvo a nevnímala ako povinnosť to, že sa musí viac starať o malého súrodenca ako iné deti, prípadne, že sem tam musí byť nápomocná aj mne.“, podotýka Zuzana.
Niet pochýb o tom, že deti telesne postihnutých rodičov sú oveľa empatickejšie. Pomoc ľuďom okolo seba považujú za úplne prirodzenú a neoddeliteľnú súčasť života.

Je úžasné vidieť toľko sily a odhodlania a v prvom rade radosti z materstva. S hendikepom to určite jednoduché nie je. Najdôležitejšie je zachovať si dobrú psychiku, nie všetko totiž hendikepovaný človek dokáže zvládnuť fyzicky, no dôležité je to, ako je nastavený v hlave. Na niektoré ťažšie situácie vo výchove detí sa matka s hendikepom dokáže pozrieť s väčším nadhľadom a možno práve to im dodáva silu.

Zdroj: Chodicilide.cz

Predchádzajúci článok
Ako sa naše známe osobnosti vyrovnali s postihnutím svojich detí
Nasledujúci článok
Osobný zdvihák do auta - Milford.