Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ako je možné, že preukaz ŤZP dnes dokáže sfalšovať už takmer každý

01.08.2018

V poslednej dobe sme sa vo zvýšenej miere stretli s tým, že na miestach pre invalidov často parkujú osoby, ktoré na to nemajú nárok.

Ako je možné, že preukaz ŤZP dnes dokáže sfalšovať už takmer každý

V poslednej dobe sme sa vo zvýšenej miere stretli s tým, že na miestach pre invalidov často parkujú osoby, ktoré na to nemajú nárok. Parkovacie preukazy pre ZŤP si podvodníci často medzi sebou požičiavajú a nielen to, dokonca ich aj falšujú.

A nie je to vôbec komplikované, zvládne to vraj aj amatér. Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského na to postačí farebná kopírka, tlačiareň a stroj na laminovanie. Kartička sa totiž z tej strany, z ktorej sa dáva za predné sklo nedá rozoznať od falošnej, nakoľko z tejto strany nemá žiadne ochranné prvky. Jedinou možnosťou ako falošnú kartišku odhaliť, je skontrolovať ju v momente keď osoba parkuje. Pokiaľ si Mestská polícia nevypýta preukaz do ruky nemá šancu ho rozoznať od falošného. Dizajn preukazov odporučila Európska únia. Ministerstvo práce ale nevylučuje, že ho časom zmení.

Len v Košiciach od začiatku roka zistili 443 prípadov neoprávneného státia na miestach pre ľudí so ZŤP preukazom.

Státie na vyhradených miestach pre invalidov zákon umožňuje dvojakým spôsobom - kartou vystavenou na konkrétnu osobu alebo parkovacím miestom na konkrétne auto. Často sa tak okrem falšovania preukazov sa stáva aj to že ľudia obchádzajú systém a svoj preukaz jednoducho požičajú rodine alebo známym.

ŤZP parkovací preukaz je navyše od júla možné vybaviť jednoduchšie.  Podľa ústredia práce ho tak môže získať oveľa viac ťažko zdravotne postihnutých osôb. To však ešte viac otvára dvere špekulantom, ktorí systém zneužívajú.

 

Zdroj: TVnoviny.sk

Predchádzajúci článok
Pán Eugen sa roky nedokázal dostať von zo svojho bytu.
Nasledujúci článok
Život so zdravotným postihnutím v Keni - na obrázkoch