Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ako môže vyzerať život mladého človeka aj napriek ťažkému úrazu miechy.

28.06.2018

Keď mal Aleš 20 rokov, rozhodol sa ako študent vysokej školy stráviť leto medzi prvým a druhým ročníkom v Anglicku.

Ako môže vyzerať život mladého človeka aj napriek ťažkému úrazu miechy.

Keď mal Aleš 20 rokov, rozhodol sa ako študent vysokej školy stráviť leto medzi prvým a druhým ročníkom v Anglicku. Aleš je jedináčik a cesta do Anglicka bola jeho prvým dobrodružstvom, na ktorí vyrazil sám bez rodičov. V Londýne si plánoval zlepšiť angličtinu, spoznať mesto a zarobiť aj nejaké peniaze.

Dva dni pred návratom na Slovensko však utrpel ťažký úraz.

„Dva dni pred návratom na Slovensko som v Londýne išiel pomôcť kamarátovi na stavbu umývať okná. Vystúpil som na rebrík, ktorý bol opretý o dom. Rebrík sa pošmykol, mne vymrštilo nohy do vzduchu. Spadol som asi z trojmetrovej výšky na dlažbu. Keď som sa prebral zo šoku, nevedel som pohnúť spodnou časťou tela. Zlomil som si chrbticu a mal ťažký úraz miechy,“ spomína Aleš.

Aj napriek tomu, že vrtuľník s lekárskou pomocou na miesto priletel expresne rýchlo, nemalkam prisáť a Aleša aj napriek tomu musela odviezť do nemocnice záchranka.

Prípady ako tento si vyžadujú okamžitý lekársky zákrok a operáciu. Anglickí lekári ho však operovali až na ôsmy deň po úraze. Po operácii, na ktorú tak dlho čakal previezli Aleša na Slovensko. no krátko po prevoze sa jeho zdravotný stav prudko zhrošil a trpel vysokými horúčkami. Ďalšie vyšetrenia ukázali, že jedna zo skrutiek, ktorými mu v Londýne zafixovali tri stavce, je navŕtaná nakrivo. Hrozilo, že mladík v lepšom prípade strávi zvyšok života na vozíku, v horšom zomrie.

Chybu anglických lekárov napokon naprávali slovenskí lekári Kónya a Lohnert, v nemocnici v Nových Zámkoch. Po tejto operácii si ružomberčan Aleš Rauš opäť začal cítiť nohy aj od kolien nadol, čo je v prípade takého úrazu a po takom dlhom čase doslova zázrak.

prvého pol roka po operácii strávil Aleš v posteli a na invalidnom vozíku. Všetok čas venoval cvičeniu a čítaniu motivačnej literatúri o ľuďoch, ktorí sa vyliečili z ťažkých zdravitných stavov. Často si pri tom predstavoval ako sa mu reparuje poškodená miecha. Aleš je optimista, no vžd si uvedomoval, že každý organizmus aj úraz je iný. neprestal však veriť, že sa raz zvládne sám postaviť na vlastné nohy a bude sa môcť pohybovať bez invalidného vozíka.

Dnes chodí bez cudzej pomoci, používa len barly a ortézy. Začal bicyklovať a už sedem rokov hráva  hokej na sánkach, s ktorým precestoval veľký kus sveta. jeho najnovšou záľubou je s asistentmi liezť do hôr.

V pracovnej oblasti vystriedal viacero zamestnaní, ktoré mu dovoľoval vykonávať jeho zdravotný stav, no v žiadnom z nich sa nenašiel. lákal ho totiž svet kreatívnej módy, dizajnu a moderných technológií. Nápad, ktorý dostal spájal v sebe všetko čo ho zaujímalo a zároveň bol pre Aleša veľkou výzvou a novým cieľom. Aleš našiel inšpiráciu v obyčajných šiltovkách, ktoré sa rozhodol spraviť jedinečnými vďaka drevenému šiltu.

Od nápadu k relaizácii však bola pred ním dlhá viac než dvoj ročná cesta, kedy väčšinou systémom pokus omyl vylaďoval detaily.

"Dva roky som strávil tým, že som vyvíjal drevený šilt, ktorý by bol nielen zahnutý, ale aj kvalitne prišitý k látke. Aby sa nelámal, netlačil, súčasne nebol príliš hrubý. Ďalšie mesiace mi trvalo, kým som systémom pokus – omyl našiel jeho správny tvar,“ rozpráva Aleš.

Tesne pred tým ako mali oslovení dodávatelia začať na výrobešiltoviek pracovať si Aleš na internete všimol, že sa podobný produkt na trhu už objavil od iných výrobcov. vytrvalo však pokračoval v svojejpráci a aj napriek konkurencii sa mu podarilo ostať jedinečným a odlíšiť sa nápaditým dizajnom a vysokou kvalitou. na šiltovkách z Alešovej dielne nájdete motívy od Alfonza Muchu či slovenské ľudové motívy. Navyše ako jediný výrobca v Európe upravil strih a dizajn šiltoviek aj pre dámy. jeho šiltovka má navyše vnútri schované aj vrecko na drobnosti, čo je tiež unikátne a originálne plus.

Dnes je Alešova značka šiltoviek známa nie len u nás a okrem mladých ľudí  je obľúbená aj medzi slovenskými a zahraničnými  slávnych osobnosťami zo showbiznisu. Za Alešovim úspechom sa skrýva odhodanie, trpezlivosť a veľa tvrdej práce.

Jeho výrobky majú navyše ekologický rozmer, časť zisku z predaja čiapok venuje na výsadbu nových stromov.

Aleš žije prítomnosťou a snaží sa užívať si každý nový deň a tešiť sa aj z maličkostí, pretože život sa dokáže obrátiť naruby v jedinom krátkom okamihu.

 

Zdroj: Pluska.sk

Predchádzajúci článok
S ťažkým osudom seba aj svojej bezvládnej manželky bojuje s obrovským odhodlaním.
Nasledujúci článok
Okruh pracovných činností, na ktoré možno ťažko zdravotne postihnutým (ŤZP) ľuďom poskytnúť príspevok na asistenta, sa nerozšíri.