Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ako sa podarilo dostať 16 odložených invalidných vozíkov k ľuďom a v čom zlyháva štát

18.05.2021

Ľudí odkázaných na invalidné vozíky či polohovateľné postele a plošiny bude stále viac, pretože národ starne

Ako sa podarilo dostať 16 odložených invalidných vozíkov k ľuďom a v čom zlyháva štát

Ľudí odkázaných na invalidné vozíky či polohovateľné postele a plošiny bude stále viac, pretože národ starne. Po liečbe covidu sa domov vracajú oslabení ľudia, podporu potrebujú aj rodiny postihnutých detí. A v skladoch a pivniciach zatiaľ stojí mnoho nevyužitých pomôcok.

 

Krátkym blogom, ako uvádza Denník N, uverejnili výzvu a ľudia mohli vozíky darovať. Hľadali invalidný vozík pre jedného človeka a ozvalo sa aj jedno covidové oddelenie s prosbou o dva vozíky. Na druhý deň ich bolo k dispozícii dvadsať v rôznych mestách Slovenska. Zároveň sa ozvali aj záujemcovia o vozík a aj takí, ktorí chceli darovať inú zdravotnú pomôcku, aj keď pôvodne nebolo zámerom veľké presúvanie zdravotníckych pomôcok po Slovensku.

 

Na návrat manžela z covidového oddelenia práve čaká sedemdesiatpäťročná pani Anna zo Žiaru nad Hronom. Už predtým bol chorý a slabý, no nárok na vozík ešte nemal. „Ešte pár metrov prejde. Ale von ho už nedostanem. Robila som pätnásť rokov opatrovateľku v Rakúsku, viem, že ho potrebuje. Po covide ešte viac,“ hovorí Anna.

 

Mladý muž dostal vozík tiež, pretože oficiálne bude mať nárok naň až o dva roky. Ten starý vozík stojí pokazený, zničený v  dielni, kde sa snaží si privyrobiť. V Poprade si zase uplatnili nárok na polohovaciu posteľ pre otca, a tak už nemali nárok na vozík. Vozík od darcu sa im zíde na prechádzky.

V Šuranoch zasa bude chodiť s dcérou na vychádzky pani, ktorá má nohy v poriadku, ale pre operácie srdca už nevládze.

Aj chlapec z chudobnej rómskej rodiny, ktorá si sotva niečo dokáže vybaviť, dostal vozík.

Dva vozíky dodali na covidové oddelenie, jeden na psychiatriu a dva dostalo zariadenie pre seniorov. Takto ich postupne umiestnili šestnásť. Umiestnili aj jednu špeciálnu stoličku a jednu posteľ. Ďakujeme všetkým darcom.

Je zarážajúce prečo sa ocitajú hodnotné veci nevyužité v pivniciach ľudí alebo v skladoch verejných inštitúcií, keď by mohli niekomu pomôcť a šetriť aj peniaze z rozpočtu?

 

Aký absurdný je štátny systém

Zdravotné pomôcky sú určené zväčša na obdobie piatich rokov a odkázaná osoba ich môže získať cez zdravotnú poisťovňu a až po tom, čo využije túto možnosť, môže získať príspevok na takúto pomôcku z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

 

„Ak napríklad vezmete pre malé dieťa vozík zo zdravotnej poisťovne, o dva roky mu už veľkosťou nesedí. Vybavíte si príspevok z úradu práce sociálnych vecí a rodiny na druhý. Ten prvý musíte skladovať alebo môžete vrátiť na sklad. Stále však máte len jeden vozík na päť rokov. A to je málo,“ hovorí Mária Šárossyová s dvomi postihnutými deťmi. „Až po uplynutí tohto obdobia je vec vaša a máte aj právo na novú pomôcku.“

Stáva sa, že konkrétnu potrebnú vec nemá zdravotná poisťovňa na zozname. Ak si chce človek vybaviť na to príspevok z Ústredia práce, musí najskôr využiť postup cez zdravotnú poisťovňu. Tak si vyžiada niečo, čo je na jej zozname, dá to do pivnice a následne už má nárok na príspevok z Ústredia práce!! Odkázaní ľudia si uvedomujú, že si takto zaobstarali niečo, čo nepotrebujú, štát im však týmto systémom nedáva inú možnosť. Aspoň sa potom snažia medzi sebou veci vymieňať.

Keď napríklad pacient do piatich rokov od pridelenia pomôcky zomrie, musí rodina pomôcky vrátiť inštitúcii, ktorá ich pridelila. Tak sa dostávajú do skladov vozíky, postele, plošiny, ale aj mnoho iných vecí.

 

Niekde sa nepoužívané veci hromadia a niekde chýbajú.

Ak u niekoho diagnóza netrvá minimálne rok, ťažko sa dostane k invalidnému vozíku alebo polohovateľnej posteli. Chlapec v kóme po úraze na lyžiach tak musí ležať na obyčajnej posteli celý rok.

 

O ťažko postihnutého syna sa 23 rokov stará Norika Pamulová zo Spišskej Novej Vsi: „Keďže Viki dostal elektrický vozík, nemá nárok na polohovateľnú posteľ. Tá posteľ by nepomohla jemu, ale veľmi by pomohla mne, ktorá s ním manipulujem.“

V tomto prípade ide o nákladnejšie veci. Pri niektorých pomôckach, napríklad barlách, by bolo ich repasovanie drahšie ako náklady na novú pomôcku – a tak sa nevracajú.

 

Čo sa stane s vrátenými vozíkmi a so zdravotnými pomôckami?

Okrem ľudí, ktorí majú dnes veci doma, majú sklady pobočky zdravotných poisťovní a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zverejňuje na svojom webe zoznam vrátených funkčných pomôcok, ktorý aktualizuje štvrťročne.

 

Koľko je v skladoch ÚPSVaR zdravotných pomôcok?

Mechanický vozík, jednoduchý kočík alebo špeciálne upravený kočík           103

Elektrický vozík      12

Pásový schodolez  49

Stoličkový výťah    95

Stropný zdvihák    67

Šikmá schodisková plošina         91

Zdvíhacia plošina   16

 

„Vrátenú funkčnú pomôcku možno poskytnúť príslušnému orgánu, zariadeniu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, poskytovateľovi sociálnej služby, škole, školskému zariadeniu alebo fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá o ňu prejaví záujem a je na pomôcku alebo zdvíhacie zariadenie odkázaná,“ hovorí Marianna Šebová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce sociálnych vecí a rodiny. Na odkázanosť sa chorý preukáže posudkom alebo potvrdením zdravotníckeho zariadenia.

Denník N zisťoval aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, či existuje takýto zoznam vrátených a pre ľudí dostupných zdravotných pomôcok. Neposlali ho a ani nie je nikde zverejnený.

Na otázku, či je možné zistiť aspoň, v akých počtoch a kto (jednotlivec alebo zariadenie) využil používanú zdravotnú pomôcku odpovedal hovorca VŠZP Matej Neumann, „nemáme evidenciu o subjektoch a o počtoch zdravotníckych pomôcok, ktoré sa využívali za posledné dva roky.“

Zatiaľ čo sa vo VŠZP pomôcky repasujú, tie z ÚPSVaR sa nerepasujú, pretože, ako uvádza Marianna Šebová, pacient je povinný vrátiť iba funkčnú pomôcku alebo funkčné zdvíhacie zariadenie.

Uvádza sa tiež, že ak sa časom pri skladovaní pomôcka pokazí, má pacient nárok na príspevok na opravu. Takýto nárok ale nevzniká zariadeniam, aj preto sa môžu sklady plniť.

Podľa náhodnej informácie od dvoch poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, čo sa roky starajú o ťažko zdravotne postihnutých pacientov, im nikdy ako prvé neponúkli použitú zdravotnú pomôcku. Rovnakú skúsenosť majú poistenci súkromných zdravotných poisťovní.

„Stalo sa nám to raz, keď sme brali autosedačku. Vtedy nás povodili po sklade, ale ani jedna nebola pre nás vhodná. Boli to väčšinou špinavé malé sedačky. Tak až potom sme si mohli podať žiadosť,“ opisuje skúsenosť pani Zuzana, mama postihnutého pätnásťročného syna.

Lepšiu skúsenosť má dom seniorov v Batizovciach: „Ak si požiadame o použitú zdravotnú pomôcku zo zdravotnej poisťovne, dostaneme sa k nej,“ hovorí Anna Nemcová z Domova pod Tatrami. Samozrejme, najprv musia zdokladovať odkázanosť pacienta a pomôcku si musia sami vyžiadať.

Aj charita v Humennom dostala z Úradu práce k dispozícii niektoré pomôcky, ktoré si vyžiadali. Ako to teda je?

 

Malo by sa niečo zmeniť?

Neexistuje na Slovensku systémové riešenie požičiavania takýchto pomôcok? V desiatich mestách sa toho ujal Slovenský Červený kríž a poskytuje niektoré pomôcky za symbolickú cenu, ktorá aspoň čiastočne vykryje náklady na sklad.

Niekde, ako napríklad v Čiernom Balogu, s tým pomáha samospráva. V niektorých mestách poliklinika alebo charita. No v niektorých prípadoch ide už o výrazne drahšie požičovné. A niekde sa k požičaniu vozíka či inej pomôcky vôbec nedostanete.

 

Aké základné kroky by mal urobiť štát?

Systém kvalitného repasovania používaných zdravotníckych pomôcok

Systém efektívneho skladovania a zriadenia požičovní (vhodné sú   okrem úradov napríklad nemocnice)

Efektívna logistika v rámci väčšieho regiónu alebo celej krajiny

Dostatočné informovanie verejnosti o týchto možnostiach

Zbieranie dát

Sprístupnenie pomôcok aj ľuďom, ktorí nie sú papierovo na ne odkázaní

Sprehľadnenie všetkých informácií

 

V takom Holandsku sa to dá

Mária Šárossyová, ktorá okrem starostlivosti o svoje dve postihnuté deti poskytuje v troch mestách cez Centrum Svetielko komplexné služby pre deti s hendikepom, hovorí, že s obdivom sa pozerá na Holandsko.

„Mám tam priateľku Slovenku, s postihnutým dieťaťom, žijúcu v Holandsku. Každému ťažko zdravotne postihnutému človeku sa venuje pri úvodnej diagnostike skupina odborníkov, navrhnú mu kompenzačné pomôcky. Dokonca sa prídu pozrieť domov, či má schody, ako je to v kúpeľni. Navrhnú všetky pomôcky na zapožičanie a kedykoľvek, keď niečo nevyhovuje, hneď je možné to vymeniť a opäť cez odborné posúdenie nahradiť niečím iným. Nič sa nekupuje, nedopláca, všetko sa požičiava.“

A zároveň dodáva to, čo nám potvrdili aj mnohí ďalší opatrovatelia postihnutých ľudí: „Ja nemám problém s používanými vecami, často ich kúpim cez internet, niektoré sa vozia aj zo zahraničia.“

 

Zdroj: Dennikn.sk

Predchádzajúci článok
Na Filiálke v bratislavskom Novom Meste pribudne nový park
Nasledujúci článok
Písať mysľou môžete pomocou inplantovaného čipu v hlave