Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Aktivista, ktorý pomohol zlepšiť každodenný život ľudí so zdravotným postihnutím

03.11.2017

Sir Bert Massie, ktorý zomrel vo veku 68 rokov na rakovinu, bol kľúčovou osobou vďaka ktorej sa za posledných 20 rokov podarilo...

Aktivista, ktorý pomohol zlepšiť každodenný život ľudí so zdravotným postihnutím

Sir Bert Massie, ktorý zomrel vo veku 68 rokov na rakovinu, bol kľúčovou osobou vďaka ktorej sa za posledných 20 rokov podarilo zlepšiť život ľudí so zdravotným postihnutím vo Veľkej Británii. Jeho aktivity a výsledky dokážu však byť prínosom aj pre našu krajinu a preto sa poďme inšpirovať jeho životom.

 

Sir Bert Massie dokázal preklenúť priepasť, ktorá existovala medzi tradičnými postupmi v sektore zdravotného postihnutia  a novou generáciou aktivistov bojujúcich za práva ľudí so zdravotným postihnutím.

 

Ako generálny riaditeľ bývalého charitatívneho združenia na podporu zdravotného postihnutia v deväťdesiatych rokoch, Massie bojoval za bezbariérové sprístupnenie budov a dopravy a výrazne pomohol pri tvorbe a impplementácii zákona proti diskriminácii osôb so zdravotným postihnutím z roku 1995. Zákon stanovil rovnocenné pravidlá pre zaobchádzanie so zdravotne postihnutými, v dôsledku čoho sa  od zamestnávateľov a poskytovateľov služieb vyžadovali  "primerané úpravy" pre zabezpečenie potrieb hendikepovaných.

 

Ako prvý a jediný predseda bývalej komisie pre práva ľudí so zdravotným postihnutím (DRC) od roku 2000 do roku 2007 viedol presadzovanie zákona proti diskrimnácii ľudí so zdravotným postihnutím a predstavoval tak výrazný hlas vo vláde zastupujúci osoby so zdravotným postihnutím.

 

Pretože sám Massie bol na invalidnom vozíku, dokázal sa prirodzene identifikovať s aktivistami so zdravotným postihnutím, ktorí na uliciach často protestovali proti nedostatku práv. napriek svojmu postaveniu, rovnako ako aj bežní ľudia so zdravotným postihnutím, aj on sa často stretával so situáciami kedy sa kvôli problémom s prístupnosťou nemohol dostať do viacerých reštaurácii alebo sa dostal do sporu s leteckými spoločnosťami pri pokusoch zabezpečiť si leteckú prepravu.

 

Ako hrdý Angličan bol Maisse zábavný, no zároveň ostrý. Jeho ostré vtipy boli často namierené do politickej oblasti, no v podstate to bol láskavý a zdvorilý človek.  V roku 2009 Maisse z politiky odstúpil, dôvodom bola frustrácia. Ostal však naďalej aktívny vo viacerých doborovoľníckych organizáciách a v projekte s názvom Motability, ktorý  poskytuje autá a skútre pre ľudí so zdravotným postihnutím. Od roku 2009 do roku 2011 bo, zároveň tri roky komisárom pre iniciatívu Compact, ktorá sa zameriava na zlepšenie pracovných vzťahov medzi vládou a dobrovoľníckym sektorom.

 

Bert bol synom Herberta Massieho, poslíčka a príležitostného robotníka v dokoch v Liverpoole, a jeho manželky Lucy, ktorá pracovala na čiastočný úväzok ako upratovačka v škole. Okrem Maisseho mali sedem ďalších detí. Bert Maisse v troch mesiacoch ochorel na detskú mozgovú obrnu a odvtedy ostal pripútaný na invalidnom vozíku. V detskej nemocničnej starostlivosti strávil prvých päť rokov svojho života a ďalších šesť strávil v internátnej starostlivosti pre zdravotne postihnutých, kde ho jeho rodičia mohli navštevovať každý víkend.

Po ďalších štyroch rokoch v špeciálnej škole skončil Messie bez odbornej kvlaifikácie,no mal dostatok zručností na vykonávanie kancelárskych prác.

 

Počas práce ako správca knižnice sa postupne samoštúdiom vypracoval natoľko, že sa dostal na univerzitu Manchester Metropolitan University, kde získal titul v oblasti sociálnej práce.

 

Herbert William Massie, bol jedným z najvýznamnejších novodobých aktivistov boja za práva ľudí so zdravotným postihnutím, sa narodil 31. marca 1949 a zomrel 15. októbra 2017.

jeho odhodlanie pre pomoc iným dokázalo mnohé v živote osôb so zdravotným postihnutím vo veľkej Británii zmeniť. Na takých ľudí by nemal svet zabudnúť.

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Paralyzovaný cyklista zdolal najťažší zjazd na svete
Nasledujúci článok
Zuzana Matheova a Delfinoterapia