Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Alena Erlebachová: „Paralympijskí športovci by sa mali pýtať hlavne svojich zväzov, kde zohnať prostriedky.“

29.11.2019

Českému paralympijskému výboru suspendácia nehrozí, ubezpečuje predsedkyňa výboru Alena Erlebachová.

Alena Erlebachová: „Paralympijskí športovci by sa mali pýtať hlavne svojich zväzov, kde zohnať prostriedky.“

Českému paralympijskému výboru suspendácia nehrozí, ubezpečuje predsedkyňa výboru Alena Erlebachová. Pôjdu hendikepovaní športovci na paraolympijské hry v Tokiu?

Organizácie, ktoré sa v Česku starajú o hendikepovaných športovcov, majú za sebou roky vzájomných sporov. Môžu tieto spory ohroziť štart športovcov na paraolympijských hrách v Tokiu pod českou vlajkou? A prečo sa nedarí český paraolympijský šport posunúť k väčšej profesionalizácii? Odpovedá výkonná predsedkyňa Českého paraolympijského výboru, Alena Erlebachová. Z paraolympijských hier v Sydney českí športovci priviezli 43 medailí. Z posledných hier to bolo iba sedem medailí. Alena Erlebachová pripúšťa, že to je určitý zostup nadol.

„Nikto ale nevidí tú skutočnosť, že až do roku 2013 na všetky paraolympiády prerozdeľoval všetky finančné prostriedky práve Český paraolympijský výbor. Od roku 2013 finančné prostriedky ležia na zväzoch,“ argumentuje s tým, že práve zväzy sú zodpovedné za prípravu.

A aká je koncepcia toho, aby sa český paraolympijský šport vrátil na výslnie? Erlebachová vysvetľuje, že sa do športu hendikepovaných dostáva stále viac finančných prostriedkov zo strany štátu – v súčasnom roku to bolo asi 110 miliónov českých korún. To ale podľa nej stále nestačí na to, aby športovci mohli byť profesionalizovaní.

„Chápem športovcov, ktorí si sťažujú na to, že musia chodiť do práce, musia študovať, starať sa o rodinu a zároveň si sháňať prostriedky. Ale na to by sa mali opýtať svojich zväzov, kde tie prostriedky zohnať,“ hovorí s tým, že paralympijský výbor od štátu peniaze nedostáva.

Paraolympijskému výboru suspenzácia nehrozí

Alena Erlebachová taktiež vyvracia informácie o tom, že by mal byť Český paraolympijský výbor suspendovaný. „Medzinárodný paraolympijský výbor s nami diskutuje stanovy, ale Český paraolympijský výbor je členom Medzinárodného paraolympijského výboru,“ konštatuje.

Moderátorka Marie Bastlová tiež upozorňuje na sťažnosti športovcov, že v Českom paraolympijskom výbore má rozhodujúci hlas šesť zväzov, ale nie sú tam zastúpené zväzy zdravých športovcov. „K tomu, aby sa zmenila štruktúra Českého paraolympijského výboru, musí existovať zhoda medzi všetkými členmi. A tá doposiaľ nie je,“ zdôrazňuje Erlebachová.

 

Zdroj: Radiozurnal.rozhlas.cz

Predchádzajúci článok
Diana (34): Vzala som si muža na vozíčku. Rodičia mi vyčítajú, že som si skazila život
Nasledujúci článok
Otec nechcel, aby bol hrob jeho syna len miestom smútku. Navrhol mu náhrobný kameň s prekrásnym posolstvom