Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Aleš bez končatiny šoféruje autobus. Chce dokázať niečo výnimočné

08.04.2019

Chce dokázať niečo, čo sa predtým nikomu s hendikepom nepodarilo.

Aleš bez končatiny šoféruje autobus. Chce dokázať niečo výnimočné

Chce dokázať niečo, čo sa predtým nikomu s hendikepom nepodarilo. Neodradila ho ani nehoda, pri ktorej prišiel o nohu. Aleš svoj život žije naplno.

Po hlavnom meste Českej republiky, Prahe, jazdia už od 60. rokov minulého storočia autobusy vybavené automatickou prevodovkou. Preto na ovládanie pedálov je potrebná iba jedna noha.

A práve tento fakt zohral v Alešovom živote podstatnú úlohu. Keď o pravú nohu prišiel, tak v profesnom živote to až tak veľký vplyv nemalo. Plyn a brzda sa síce ovládajú pravou nohou ale rokmi praxe sa to naučil a teraz to berie úplne prirodzene.

Aleš prišiel o nohu v roku 2014 po havárii na motorke. Prognózy neboli veľmi dobré a preto mu museli pravú nohu amputovať. Až vyše dva roky trvalo, kým sa opäť posadil za volant. Najprv to skúšal za volantom kamiónu ale viac ho lákala jazda na autobuse.

V začiatkoch, keď si cestujúci všimli jeho hendikep, sa stalo, že niektorí odmietli nastúpiť. Nasledovala zmena zamestnania a z vodiča diaľkovej linky sa stal vodič hromadnej dopravy.

Nebolo to však jednoduché. Svoju prácu dostal až na základe odvolania. Trištvrte roka trval celý kolotoč, až napokon sa mu jeho sen o práci splnil.

Aleš má aj svoje záľuby. Jeho vášňou ostali motocykle a doteraz na ne nezanevrel, aj keď pri svojej záľube skoro prišiel o život. Okrem toho si stanovil nezvyčajný cieľ, chce ako prvý človek s hendikepom skočiť salto vzad. Jeho tréner pre Českú televíziu potvrdil, že na tom usilovne pracuje a veľmi tvrdo trénuje.

Svojim konaním nechce poburovať. Práve naopak. Chce tak podporiť všetkých hendikepovaných ľudí, aby im mohol ukázať, že sú schopní spraviť veľké veci.

„Chcel by som odkázať každému hendikepovanému človeku, ktorý si neverí, myslí si, že ho spoločnosť nechce a že je odpísaný: Nemôže ťa prijať, pokiaľ nebudeš v prvom rade veriť sám sebe a nebudeš si vedomý veľkých pozitív , ktoré máš ale neukazuješ ich a neponúkaš ich verejnosti,“ odkázal na záver všetkým.

 

Zdroj: Dobrenoviny.sk

Predchádzajúci článok
Hyperbarická oxygenoterapia
Nasledujúci článok
S láskou už 20 rokov opatrujú....Svojho suseda