Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Americký zdravotne znevýhodnený bežec nebude môcť štartovať na atletických MS

10.09.2019

Američan Blake Leeper, podobne ako pred ním Oscar Pistorius, sa pokúša o účasť na MS medzi zdravými atlétmi.

Americký zdravotne znevýhodnený bežec nebude môcť štartovať na atletických MS

Američan Blake Leeper, podobne ako pred ním Oscar Pistorius, sa pokúša o účasť na MS medzi zdravými atlétmi.

Medzinárodná altetická federácia totiž uviedla, že jeho žiadosťou o súťaženie spolu so zdravými bežcami prehodnotí až koncom roka. Príde tak o tohtoročné MS v katarskej Dohe. Účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta a olympijských hrách, ktoré sa uskutočnia v Tokiu, je ešte otvorená a rozhodne o nich poradná skupina.

Leeper od narodenia nemá dolnú časť nôh a preto musí pretekať so špeciálnymi protézami. V júli tohto roku sa konali majstrovstvá USA v behu na 400m a skončil tam piaty. Tým sa nominoval do amerického štafetového teamu. Zároveň tohto roku zlepšil svoje osobné maximum na tejto trati na 44,38 sekundy. Predchádzajúce maximum zabehol tohto roku v Prahe, kde dokonca zvíťazil.

Teraz stojí pred 30-ročným atlétom iná výzva. Chce presvedčiť medzinárodnú atletickú federáciu, aby mu umožnila štart medzi zdravými atlétmi.

Podobný príbeh má za sebou aj Oscar Pistorius, pretekár z Juhoafrickej republiky, ktorý na paraolympijských hrách v Londýne pred 7 rokmi získal striebro ale s oveľa horším časom – 50,14 s.

IAAF najprv zakázala Pistoriusovi štart na OH v Pekingu. Ako dôvod uviedla, že ho umelé protézy zvýhodňujú pred ostatnými súťažiacimi.  Pretekár sa ale odvolal a na olympiádu sa nakoniec dostal o 4 roky neskôr práve do Londýna.

V roku 2011 štartoval aj v štafete na 4x400m a spolu so svojimi krajanmi obsadili druhú priečku na MS.

Leeperovi a jeho právnikom sa nepáči, že IAAF preniesla dôkazné bremeno na amerického bežca, ktorý má preukázať, že mu protézy neposkytujú výhodu.

„Je to v protiklade s prípadom Pistorius, v ktorom bola práve atletická federácia povinná dokázať, že protézy atléta nezvýhodňujú,“ uviedli právni zástupcovia atléta vo svojom vyhlásení.

Podľa amerického šprintéra je to zlé a nezákonné a určite bude bojovať o možnosť pretekať na MS a OH.

 

Zdroj: Sport.Pravda.sk

Predchádzajúci článok
Tomáš mal nehodu a je na vozíku. Síce nechodí ...ale vznáša sa.
Nasledujúci článok
Parkovisko pri Partizánskej lúke už má vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP osoby