Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Autobusové spoločnosti musia dať prednosť vozičkárom, tvrdí skupina pre ľudské práva

27.02.2017

Všetko spustil prípad muža na invalidnom vozíku, ktorý podal žalobu na matku s kočíkom, ktorá ho odmietla pustiť v autobuse

Autobusové spoločnosti musia dať prednosť vozičkárom, tvrdí skupina pre ľudské práva

Všetko spustil prípad muža na invalidnom vozíku, ktorý podal žalobu na matku s kočíkom, ktorá ho odmietla pustiť v autobuse na miesto vyhradené pre invalidný vozík. Prípad sa odohral vo Veľkej Británii a momentálne čaká na rozhodnutie súdu.

 

Aj na základe tohto incidentu, ako aj ďalších prípadov týkajúcich sa práv osôb so zdravotným postihnutím, Komisia pre rovnosť a ľudské práva (EHRC) v stredu vyzvala na stanovenie a dodržiavanie jasnejších pravidiel, ktoré pomôžu eliminovať podobné obmedzenia a zabezpečia tak jednoduchšie cestovanie pre ľudí na invalidných vozíkoch.

 

V minulosti dopravné podniky vo Veľkej Británii neboli povinné nútiť žiadneho cestujúceho aby uvoľnil miesto inému, aj keď telesne handikepovanému cestujúcemu. Často sa tak opakovali podobné prípady, kedy rodič s kočíkom odmietol na vyzvanie kočík zložiť alebo iným spôsobom uvoľniť miesto pre cestujúceho na invalidnom vozíku. Znie to síce absurdne a neuveriteľne, no nezriedka sa tak stávalo, že sa človek na vozíčku „pre nedostatok priestoru“ do autobusu ani nedostal.

 

David Isaac, predseda  Komisie pre rovnosť a ľudské práva, povedal: „ Nie je to o boji kočíkov a vozíčkárov ale o mätúcej politike zo strany autobusových spoločností, ktoré spôsobujú problémy.

Autobusové spoločnosti majú povinnosť umožniť používateľom invalidných vozíkov cestovať a umožniť tak osobám so zdravotným postihnutím viesť samostatný život“.

Vieme, že drvivá väčšina ľudí by sa samozrejme presunula inam, ak by  vozíčkar potreboval miesto. Cieľom opatrenia však je dosiahnuť aby autobusové spoločnosti niesli a dodržiavali zodpovednosť za jasné vyčlenenie priestoru pre vozíčkarov a to, že majú prednosť pred ostatnými cestujúcimi by malo byť najvyššou prioritou. Vodiči by mali v problémových situáciách byť schopní problémy vydiskutovať na základe nových, jasne a priamo stanovených pravidiel.

Nie je správne, aby sa používatelia invalidných vozíkov museli pred nástupom do autobusu zaoberať tým, či vo vyhradenom priestore pre vozíček niekto stojí a čakať čo sa bude diať. Je veľmi stresujúce presviedčať iných o svojich právach, obzvlášť v takomto prípade.

Dúfajme, že správne právne a morálne rozhodnutie, ktoré uvzniesol Najvyšší súd vo Veľkej Británii pomôže k lepšiemu sociálnemu začleneniu osôb so zdravotným postihnutím.

Aké sú vaše skúsenosti s cestovaním na Slovensku? Stretli ste sa s podobným prístupom aj u nás?

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Let spoločnosti Ryanair vzlietol bez cestujúcej na invalidnom vozíčku
Nasledujúci článok
KOMPLEXNÁ A ODBORNÁ POMOC OSOBÁM SO ZDRAVOTNÝM POSTIHNUTÍM A ICH RODINÁM