Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Bazbariérový prístup na poštu v Prievidzi je v nedohľadne

01.03.2019

Pošta 1 v Prievidzi nemá stále bezbariérový prístup pre vozičkárov.

Bazbariérový prístup na poštu v Prievidzi je v nedohľadne

Pošta 1 v Prievidzi nemá stále bezbariérový prístup pre vozičkárov. Jedným z dôvodov sú proporcie budovy ale aj nevysporiadané majetkové pomery pred vchodom do budovy.

V Prievidzi je niekoľko pôšt, z ktorých nie všetky vyhovujú legislatíve, čo sa týka prístupu pre imobilných občanov. Pred časom študenti obchodnej akadémie zmapovali bezbariérové budovy v meste a jednou z kritizovaných miest je aj Pošta 1 na Námestí slobody.

„Keď sedím na vozíku v lejaku pred poštou. To je ukážka nášho mesta,“ sťažujú sa občania.

Mesto ako také nemôže situáciu zmeniť. Budovu vlastní pošta, aj keď magistrát priznáva, že podnety na bezbariérový prístup už zaznamenali.

Hovorca mesta Michal Ďureje sa k problematike vyjadril.

„Mesto zaznamenalo niekoľko podnetov na vybudovanie bezbariérového prístupu na poštu. V danej veci sme upovedomili Slovenskú poštu. Riešenie daného problému je samozrejme plne v kompetencii Slovenskej pošty.“

V meste je 5 pôšt ale len tri z nich majú prístup aj pre imobilných. Na Pošte 5 sa však bezbariérový prístup ešte len stavia a Pošta 6 svoj bezbariérový prístup aktuálne rekonštruuje.

Jediným plne funkčným prístupom tak ostáva ten na Pošte 4 na Ulici Falešníka.

Situácia je najkomplikovanejšia na hlavnej Pošte 1 na Námestí slobody.

Z technických príčin nie je možné medzi vstupnými dverami do pošty a prvým nástupným schodom umiestniť hydraulickú šikmú schodišťovú plošinu. Tá si vyžaduje v súlade s vyhláškou ministerstva životného prostredia širšiu nástupnú plochu ako je maximálna možná v rámci súčasnej dispozície priestoru,“ informovala Slovenská pošta prostredníctvom svojej hovorkyne Evy Rovenskej.

Aby to nebolo všetko, problém je aj s vlastníkmi pozemkov pred budovou.

„Slovenská pošta nie je vlastníkom pozemkov pred budovou pošty, kde by zasiahla inštalácia šikmej rampy. Vybudovanie bezbariérového prístupu pre imobilných prichádza do úvahy až po vysporiadaní pozemkov pred poštou a za podmienky zmeny dispozície vstupnej časti,“ doplnila Rovenská.

Ľudia na vozíku sa často pýtajú, či by nebolo možné inštalovať pred vchod aspoň koľajnice, ktoré by problém síce nevyriešili ale aspoň by pomohli s komplikovaným prístupom.

„Montáž koľajnice pre uľahčenie prístupu do budovy nie je v súlade s platnou vyhláškou Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných požiadavkách na stavbu užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu“, uviedla hovorkyňa pošty.

Zákazníkov so zníženou schopnosťou pohybu alebo matky s kočíkom však pošta obslúži.

„Ak pošta nie je vybavená bezbariérovým prístupom, návštevníkom pošty je plne k dispozícii zamestnanec pošty, ktorého privolajú zvončekom umiestneným pri vstupe do budovy alebo po zavolaní na telefónne číslo, ktoré sa rovnako nachádza pri vstupe do budovy na informačnej tabuli.“

Aké sú vaše skúsenosti vo vašom meste alebo dedine s bezbariérovým prístupom? Podeľte sa s nimi v našich komentároch.

 

Zdroj: MyHornanitra.sme.sk

Predchádzajúci článok
Český chlapec ochrnul po páde náhrobku. Dnes sa stal kvôli lepším tréningovým podmienkam Slovákom.
Nasledujúci článok
Matky postihnutých detí sú na Slovensku v najťažšej situácii.