Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Bionická noha dáva hendikepovaným takmer neobmedzené možnosti pohybu

05.12.2017

Dizajnéri a tvorcovia bionických pomôcok čerpajú inšpiráciu pre procesy, materiály a konštrukcie najmä v prírode.

Bionická noha dáva hendikepovaným takmer neobmedzené možnosti pohybu

Dizajnéri a tvorcovia bionických pomôcok čerpajú inšpiráciu pre procesy, materiály a konštrukcie najmä v prírode. Syntetické konštrukcie často pripomínajú biologické materiály a výpočtové metódy napodobňujú nervové procesy. V kráľovstve genetiky, regeneračnej medicíny a syntetickej biológie dizajnéri vyvíjajú neobvyklé technológie, v prírode úplne netušené.

Príroda tak poháňa podstatu dizajnérskej metodiky a dizajn následne poháňa prírodu.

 

Bionika skúma súhru medzi biológiou a dizajnom. Príbehy ľudí, ktorí žijú s bionickou nohou sú ukážkami toho ako elektromechanická pomôcka implantovaná do tela začína premosťovať rozdiel medzi invaliditou a funkčnosťou, medzi ľudskými hranicami a ľudskými možnosťami.

 

Vývojom bionických končatín sa zaoberá špecializované laboratórium pod názvom Centrum pre extrémnu bioniku. Úlohou tohoto centra je podporiť vedu a technologický vývoj, ktoré by umožnili biomechanické a regeneratívne opravy ľudí, a to v širokom rozsahu mozgových a telesných poškodení.

 

Bionické končatiny si vyžadujú inžinierstvo až na troch úrovniach. Mechanické, teda ako sú končatiny pripojené k biologickému telu; dynamické, napodobenie pohybu mäsa a kostí, a elektronické, komunikácia s nervovým systémom.

 

Hugh Herr priešiel v roku 1982 som o obidve nohy kvôli poškodeniu tkaniva omrzlinami, ktoré si spôsobil počas horolezeckého nešťastia.

„V tom čase som nepovažoval svoje telo za poškodené. Zdôvodňoval som si to tým, že ľudská bytosť sa nikdy nemôže poškodiť. Technológia sa môže poškodiť. Technológia môže byť nedostatočná.“, hovorí Hugh Herr.

Táto jednoduchá, avšak silná, myšlienka stála za odhodlaním posunúť vpred technológie, ktoré by dokázali eliminovať jeho vlastné telesné obmedzenie, a nakoniec aj telesné obmedzenia ostatných. Začal s vývojom špecializovaných končatín, ktoré bymu dovolili návrat do vertikálneho sveta skalolezectva.

Rýchlo zistil a uvedomil si na vlastnej koži, že umelá časť jeho tela je prispôsobivá, schopná niesť akúkoľvek formu alebo funkciu.

Zúžené, klinovité chodidlá, mu umožnili liezť po strmých skalnatých puklinách, do ktorých by sa ľudské chodidlo nedostalo, a mačacie chodidlá mu umožnili liezť na kolmé ľadové steny bez pocitu svalovej únavy. Pomocou technologických inovácií sa vrátil k svojmu športu silnejší a lepší. Technológia vymazala všetky jeho telesné obmedzenia a umožnila mu nové lezecké zručnosti.

Bionická končatina je  úplne nová, nepopísaná vec, cez ktorú by sa možno dali vytvoriť konštrukcie, ktoré by mohli v budúcnosti prekonať biologické schopnosti.

 

Prípad samotného zakladateľa a vývojára bioniockých pomôcok naoyaj svedčí o tom, že táto technológia bubde už o pár rokov taká pokročilá, že mnohých z nás dokáže zbaviť telesných obmedzení. Neurálne implantáty umožnia zrakovo postihnutým vidieť a paralizovaní budú chodiť pomocou telesných exoskeletov.

Zdroj: TED.com

Predchádzajúci článok
Prístupnosť pre všetkých: Airbnb rozširuje svoju ponuku o ubytovania pre zdravotne postihnutých cestujúcich
Nasledujúci článok
Okolo Austrálie na invalidnom vozíku