Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Boli ocenení najlepší paralympijskí športovci sveta za rok 2021

10.01.2022

Ocenenia sú uznaním úspechov a dosiahnutých výsledkov z paralympijských hier v Tokiu 2020 a boli vyhlásené v siedmich kategóriách

Boli ocenení najlepší paralympijskí športovci sveta za rok 2021

Diede de Groot je holandská tenistka na invalidnom vozíku a Marcel Hug zas švajčiarsky atlét v jazde na vozíku. Obaja patria medzi víťazov paralympijských športových ocenení za rok 2021, ktoré vyhlásil Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) 16. decembra.

 

Ocenenia sú uznaním úspechov a dosiahnutých výsledkov z paralympijských hier v Tokiu 2020 a boli vyhlásené v siedmich kategóriách:

Najlepšia žena, Najlepší muž, Najlepší ženský debut, Najlepší mužský debut, Najlepší tím, Najlepší funkcionár a Cena odvahy.

Kategóriu „Najlepšia žena“ vyhrala De Grootová po tom, čo získala v Tokiu 2020 titul v dvojhre a štvorhre bez straty setu v oboch súťažiach. Stala sa prvou tenistkou na vozíku, ktorá v aktuálnom roku získala všetky štyri grandslamové tituly a zlatú paralympijskú medailu.

 

Ocenenie „Najlepší muž“ získal Švajčiar Marcel Hug. Vo všetkých štyroch disciplínach – 800 m, 1 500 m, 5 000 m a v maratóne – získal na PH Tokio 2020 zlato a to v skupine T54 -Wheelchair Racing, ktorá je naozaj nabitá skvelými pretekármi. Zároveň vytvoril nový svetový rekord na 1 500 m a paralympijský rekord na 5 000 m.

Historický počin v mnohých smeroch bol zisk zlatej medaily pre britský rugbyový tím a preto im zaslúžene patrí ocenenie „Najlepší tím“. Bolo to prvé zlato pre Veľkú Britániu na svetovej, alebo paralympijskej úrovni. Zároveň boli Briti prvým európskym tímom, ktorý vyhral zápas o zlatú medailu a pre Veľkú Britániu to bolo prvé paralympijské zlato v tímovom športe.

 

Ďalšie výsledky Paralympijských športových ocenení 2021:

 

Najlepší ženský debut: Avani Lekhara (India), para streľba

 

Najlepší mužský debut: Adam Peška (Česká republika), boccia

 

Najlepší funkcionár: Anja Hirschmüller (Nemecko), vedúca lekárka tímu Nemecka, ktorá zachránila život belgickému tenistovi Gerardovi po zástave srdca v paralympijskej dedine.

 

Cenu odvahy získala Viktorija Potapová z Ruského paralympijského výboru, ktorá získala bronz v džude v kategórii žien do 48 kg na Tokiu 2020. V dvoch rokoch Potapovej diagnostikovali zhubný nádor oka a do 10 rokov stratila zrak. Jej život sa zmenil, keď sa dala na džudo a v rokoch 2004-2012 na troch paralympijských hrách získala opätovne bronzovú medailu.

 

Zdroj: SZTPS.sk

Predchádzajúci článok
Na vozíku bez vozíka
Nasledujúci článok
Juraj zbiera peniaze na operáciu v Moskve. Hrozí mu, že prestane chodiť