Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Čakacie doby na rehabilitáciu pre detských pacientov VšZP skracuje

14.09.2021

Všeobecná zdravotná poisťovňa hľadá dlhodobo možnosti komplexnej rehabilitácie pre čo najväčší počet detských pacientov.

Čakacie doby na rehabilitáciu pre detských pacientov VšZP skracuje

V špecializovanej rehabilitačnej nemocnici v Dunajskej Lužnej, ktorá sa prednostne špecializuje na komplexnú rehabilitáciu v detskom veku, preto od 1. septembra 2021 zrušila limitné prostredie, čím zvýšila dostupnosť kvalitnej starostlivosti predovšetkým pre deti s detskou mozgovou obrnou a s inými postihnutiami, ale aj pre pacientov s postcovidovým syndrómom.

 

Zariadenie špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej, sa zameriava na poskytovanie komplexnej fyziatricko-rehabilitačnej starostlivosti deťom od novorodeneckého veku do dovŕšenia 18 rokov s neurologickými a ortopedickými ochoreniami pohybového aparátu v ambulantnej, aj lôžkovej časti zdravotníckeho zariadenia. „Okrem starostlivosti o ťažké stavy detskej mozgovej obrny, svalovej dystrofie a ďalších postihnutí sa zariadenie rozšírilo aj o rehabilitáciu postcovidových pacientov. Všeobecná zdravotná poisťovňa si uvedomuje stály nedostatok rehabilitačných lôžok pre deti, ako aj narastajúci počet prípadov postcovidového syndrómu u svojich poistencov. Preto im a ich rodičom vychádzame v ústrety a rušíme limitné prostredie v ambulantnej časti rehabilitačného zariadenia v Dunajskej Lužnej, vďaka čomu sa skráti čakacia doba a deti sa na rehabilitáciu dostanú včas. Tým sa zvýšia ich šance na zlepšeniu zdravotného stavu a  kvality života,“ vyzdvihuje výhody podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

V špecializovanej rehabilitačnej nemocnici v Dunajskej Lužnej bolo v roku 2019 na lôžku odliečených 705 detských poistencov VšZP. Vlani, z dôvodu obmedzenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochorením COVID-19, to bolo približne o 200 detí menej. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ako aj rehabilitačné zariadenie v Dunajskej Lužnej však veria, že epidemický vývoj situácie a zrušenie limitného prostredia pre poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne umožnia opäť navýšiť počet malých pacientov, ale aj dospelých poistencov s postcovidovým syndrómom, ktorým budú môcť poskytnúť starostlivosť na najvyššej úrovni.

 

„Špecifikom nášho zariadenia je, že takmer všetky liečené deti sú hospitalizované v sprievode rodiča. Význam jeho prítomnosti nespočíva len v citovej opore blízkej osoby, ale rodič je počas hospitalizácie zacvičený v rehabilitácii, vďaka čomu môže pokračovať v cvičení s dieťaťom aj v domácom prostredí,“ dodáva  MUDr. Katarína Chamutyová, MPH, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia

Marína Kováčová stála pred dvoma rokmi pri rozšírení druhého špecializovaného ústavného zariadenia, ktoré sa začalo viac zameriavať aj na rehabilitačnú starostlivosť o deti s ťažkým pohybovým postihnutím z celého Slovenska, nielen na ich kúpeľnú liečbu. Poskytuje starostlivosť „na mieru“ pacientom do 18 rokov po komplikovaných ochoreniach centrálneho nervového systému, závažných polytraumách či náročných neurochirurgických a ortopedických zákrokoch, ktoré si spravidla vyžadujú dlhšiu intenzívnu rehabilitačnú starostlivosť. Tím špičkových lekárov a fyzioterapeutov s medzinárodnými certifikátmi tu dosahuje fantastické výsledky a pomáha úplne sa zotaviť aj pacientom s tými najťažšími stavmi. „Ak deti po ťažkých úrazoch, napr. autohaváriách či pádoch z výšky, začnú po stabilizácii akútneho stavu čo najskôr s intenzívnou rehabilitáciou, zvyšuje sa ich nádej, že sa s poškodením organizmu vyrovnajú bez trvalých následkov. Pri dĺžke pobytu v tomto zariadení zohľadňujeme individuálny prístup k pacientom. Hradíme im cielenú intenzívnu rehabilitáciu, ktorá vychádza z potreby pacientov tak, aby mala liečba preukázateľne pozitívny efekt na ich zdravie,“ vyjadrila sa Beata Havelková. Dodáva zároveň, že najväčšia zdravotná poisťovňa sa i naďalej bude usilovať o zabezpečenie stále dostupnejšej a komplexnej rehabilitačnej starostlivosti pre deti aj dospelých a to naprieč celým Slovenskom.

 

Zdroj: VSZP.sk

Predchádzajúci článok
Vážil 620 gramov a šancu na prežitie mal 5 percent. Najťažší boj ale vyhral a teraz slávi zlato
Nasledujúci článok
Skupina mladíkov surovo prepadla na vlakovej stanici hendikepovanú súťažiacu z talentovej šou