Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Český doktor lieči ochrnutie kombináciou akupunktúry a elektroliečby

19.02.2021

O jeho metódu je záujem aj v zahraničí

Český doktor lieči ochrnutie kombináciou akupunktúry a elektroliečby

Nová liečba na nervové ochrnutia aplikovaná v štátnych liečebných kúpeľoch Janské Lázně kombinuje akupunktúru s elektroliečbou a dostupná je aj napriek veľkému záujmu zo zahraničia a je dostupná iba v Českej republike. Lekár Peter Olšák metódu sám vyvinul a v kúpeľoch Janské Lázně ju aplikuje niekoľko týždňov.

 

Na lôžku v jednej z ordinácií detskej liečebne Vesna v kúpeľoch Janské Lázně sedí dvojročný Vašek, ktorý má od narodenia nehybnú ľavú ruku.

„Tak Vašku, poď, pôjdeme na to."

Lekár Peter Olšák mu do ruky napichuje akupunktúrne ihly a následne na ne pripája krokosvorky, vďaka ktorým môže do svalov púšťať elektrický prúd.

„Začneme pomaličky pridávať intenzitu prúdu. A jeho princípom je teraz to, aby sme tieto dráhy, ktoré sú tam poškodené, donútili lepšie fungovať, ako keby mali byť zdravé."

 

Ako naštartovať auto

S trochou zveličenia sa dá povedať, že liečebný postup pripomína štartovanie auta pomocou štartovacích káblov.

„Je to vlastne niečo podobné. Akurát že typ elektrického prúdu je tam trošku iný."

Peter Olšák metódu sám vyvinul, v kúpeľoch ju aplikuje niekoľko týždňov. Jedným z pacientov je práve dvojročný Vašek. Na túto liečbu už si zvykol.

„Vašík už nám rozpráva, že sa v ruke niečo deje. Keby som taký prúd púšťal do tela vám, tak si myslím, že by ste ma úplne nepochválili. Teraz sme už na 20 miliampéroch."

„Čo sa deje v ruke? Máš tam Vašíku mravčekov? Lezú?"

V ordinácii je samozrejme i Vaškova mamička. Synovi podľa nej kombinácia akupunktúry a elektroliečby pomáha.

„Tá ruka bola na začiatku úplne handrová. Tam nebolo vôbec nič. A teraz zosilnela, dokáže ju udržať v nejakom postavení. Proste je to lepšie."

Liečba malého Vaška môže trvať roky, podľa lekára Olšáka je ale pravdepodobné, že raz bude ruku aspoň čiastočne používať.

 

Zdroj: Hradec.rozhlas.cz

Predchádzajúci článok
Prelomový objav môže v budúcnosti pomôcť aj ľuďom - ochrnuté myši začali opäť chodiť
Nasledujúci článok
Stále sú tu poslední žijúci zaočkovaní proti detskej obrne