Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Chcel som zachytiť Marikinu fotogenickosť, hovorí režisér videofilmu

11.03.2021

Hlavnou hviezdou historicky prvej stereofónnej videokazety s videoklipmi v Československu bola Marika Gombitová, pop ikona končiaceho 20. storočia.

Chcel som zachytiť Marikinu fotogenickosť, hovorí režisér videofilmu

Hlavnou hviezdou historicky prvej stereofónnej videokazety s videoklipmi v Československu bola Marika Gombitová, pop ikona končiaceho 20. storočia. Videofilm Marika Gombitová – Ateliér duše, ktorý je portrétom speváčky vyskladaným z videoklipov prevažne z albumu Ateliér duše, uvedie vo virtuálnych kinosálach projekt Kino-doma.sk.

Za vznikom videofilmu stojí režisér Ladislav Kaboš, ktorého inšpiroval spomínaný sólový album z roku 1987, na ktorom sa Marika Gombitová aj autorsky podieľala. Videoklipy vytvárajú v podstate krehký speváčkin portrét. Jej život a kariéru poznamenala dopravná nehoda v novembri 1980, pri ktorej ochrnula od siedmeho stavca chrbtice až po končeky prstov.

 

"Nechcel som veľa záberov Mariky na vozíčku. Mal som predstavu, že to bude len jeden – posledný záber filmu,“ vyjadril sa o filme Ladislav Kaboš. Dôraz kládol na obrazové stvárnenie pesničiek, ktoré nakrútené kameramanom Janom Ďurišom. "Snažil som sa využiť jej fotogenickosť, dať do filmu dynamiku… Chcel som, aby bol obraz komponovaný veľmi výtvarne, filmovo,“ doplnil Ladislav Kaboš. V titulnej skladbe Ateliér duše je napríklad speváčka snímaná za volantom kabrioletu a slobodne sa preháňa po krajine.

 

Marika ako prvá pop liga

 

"Marika sa stala prvou speváčkou z najvyššej ligy, ktorá sa presadila aj vlastnými autorskými pesničkami,“ hovorí Juraj Čurný, hudobný dramaturg a publicista, ktorý videofilm 12.3.2021 vo virtuálnej kinosále uviedol. „Film Marika Gombitová – Ateliér duše je pre mňa výnimočný aj tým, že vďaka nemu vzniklo šesť regulárnych videoklipov k Marikinmu rovnomennému albumu,“ dodáva Čurný. Videofilm obsahuje šesť piesní z albumu Ateliér duše, k nim je doplnená skladba Cirkusový kôň z albumu Môj malý príbeh (vydaný bol v roku 1981 ako prvý album po nehode). Ako bonus je S filmom je uvedený ako bonus aj zostrih recitálu Adresa ja, adresa ty  a zaznejú v ňom Gombitovej piesne z albumov No. 5 a Voľné miesto v srdci.

 

Marika Gombitová nahrala celkovo deväť sólových albumov, napríklad Kam idú ľudia z roku 1990. Tento vznikol zo spolupráce s Andrejom Šebanom. K tomu naspievala skladby aj na štúdiový album zoskupenia Collegium Musicum a boli vydané aj tri anglické verzie albumov.

 

Počas česko-slovenského turné plánuje tento rok Marika Gombitová odohrať niekoľko koncertov s názvom Vyznanie. Turné sa malo pôvodne uskutočniť vlani, pre pandémiu však boli koncerty zrušené. Manažment oznámil náhradné termíny slovenskej časti turné - prvý sa má uskutočniť 5. mája na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, druhý 25. mája v košickej Steel Arene.

 

Aj s Modusom aj sama

 

Narodila sa v Turanoch nad Ondavou. Marika Gombitová spievala od dvanástich rokov, keď ju brat vzal do klubu v Stropkove, aby spievala v jeho kapele. Keď ju nevzali na konzervatórium, odišla do Košíc na strojnícku priemyslovku. Vystupovala s kapelou Profily a v repertoári mali aj Janis Joplin, ktorú milovala. Ako jedna z mála speváčok federácie mala Marika aj jej hlasový rozsah. V roku 1976 sa pridala k Modusu, kde po boku Janka Lehotského a Mira Žbirku najskôr hrala prevažne na kubánske bubny congá a mala na starosti zbory, kým sa stala plnohodnotnou speváčkou. S Modusom naspievala skladby na päť albumov, okrem iného Úsmev či Vyznanie. Potom si to chcela ale vyskúšať aj sama a dala sa na sólovú dráhu.

 

V muzikáli Neberte nám princeznú, si zahrala v roku 1980 hlavnú postavu. Hudbu robil Dežo Ursiny a texty Ján Štrasser. Bola opäť po boku Mira Žbirku. Ako je známe, posledný novembrový deň pri návrate z koncertu v Brne s kamarátkou havarovala a skončila zaseknutá pod vozidlom.

 

Aj keď zostala pripútaná na vozík, už pol roka po nehode vystúpila ako hosť na Bratislavskej lýre.  Vzápätí nahrala dve pesničky na platňu Modusu 99 zápaliek. Potom nastúpila na dlhodobé liečenie, pokračovala však v nahrávaní albumov. V roku 1981 to bola platňa Môj malý príbeh, o rok neskôr Slnečný kalendár. Za zlomový okamih považuje  práve Bratislavskú lýru ktorej sa zúčastnila krátko po nehode a taktiež Slnečný kalendár, rovnako ako aj pomoc priateľov, ktorí pre ňu ďalej písali skladby. Po niekoľkoročnej pauze v ústraní sa opäť príležitostne objavuje na pódiách. V roku 2018 prebrala od prezidenta Andreja Kisku ocenenie Pribinov kríž I. triedy a je historicky prvou ženou, ktorá získala Veľkú cenu Slovenského ochranného zväzu autorov.

 

Zdroj: Kultura.pravda.sk

Predchádzajúci článok
Aj ťažko zdravotne postihnutí ľudia môžu využiť hodiny pre seniorov
Nasledujúci článok
Seriálová študentka Alex čelí dôležitému rozhodnutiu. Po hodine telesnej výchovy sa ocitla na vozíku.