Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Chlapcom s diagnózou SMA vrátil liek za 2 milióny eur šťastné detstvo

22.07.2021

Pred rokom ich rodičia o takýchto pokrokoch iba snívali!

Chlapcom s diagnózou SMA vrátil liek za 2 milióny eur šťastné detstvo

Osud im nadelil krutú chorobu, rodičia malých drobcov sa však rozhodli zabojovať o ich zdravie! Celé Slovensko pozná Riška (3), Alexeja (1,5) a Alexa (3) ako maličkých chlapčekov, ktorých maminy a otcovia robili aj nemožné, aby svoje ratolesti zachránili.

 

Odvtedy ako dostal Alexko (3) v máji minulého roka liečbu v Budapešti, robí obrovské pokroky a rodičia majú z neho nesmiernu radosť. „Už týždeň po podaní bolo vidieť obrovský posun. Vedel sedieť, udržať rovnováhu a my sme sa nestíhali čudovať,“ s radosťou hovorí mama Monika. Dnes je Alexko ukážkový pacient na rehabilitáciách, kde s maminou chodia pravidelne. Každé cvičenie ho posúva vpred a na vozíku vie šantiť ako dospelák.

 

Alexejko (1,5) - Sedí a udrží hlavičku

 

Vlani v júli v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave dostal novú liečbu Alexej (1,5) ako jediný a úplne prvý z detí so spinálnou svalovou atrofiou. Alexejovým rodičom, ktorí robili zbierku, vtedy nakoniec oznámili, že vyhral liečbu od výrobcu. Po podaní lieku mama Andrea dojato povedala, že budú oslavovať jeho narodeniny dvakrát v roku. Alexko medzičasom podrástol a z chlapčeka, ktorý len ležal, sa stal malý šibal. „Už pekne sedí, dokonca sa mu podarí na chvíľku udržať aj hlavičku a začíname už aj rozprávať.

 

Riško (3) - Zdvihol ručičky a nožičku

 

Úplne prvý chlapček zo Slovenska, ktorý dostal liečbu v marci minulého roka, je Riško (3). Jeho osud s napätím sledovalo celé Slovensko a za jeho záchranu bojovali aj naši špičkoví športovci. Pokroky sa dostavili takmer okamžite - len pár dní po podaní lieku dokázal zdvihnúť rúčky a nožičku, čo bol pre rodičov ten najkrajší darček. Hoci bol ležiaci, dnes sa dokáže hýbať a robí veľké pokroky. Vozíček dostal aj on a veľmi sa mu na ňom páči.

 

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Jedným z príkladov dobrej praxe je inkluzívne ihrisko
Nasledujúci článok
HISTORICKÝ MOMENT: Ochrnutý muž nevedel hovoriť, lekári previedli jeho mozgové vlny na slová a vety