Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Chlapec so zdravotným postihnutím podal obvinenie voči zábavnému parku kvôli toaletám

31.05.2018

11-ročný Adam George uviedol, že zábavný park Flambards ho diskriminoval tým, že vo svojom areáli nemá špecializované bezbariérové toalety

Chlapec so zdravotným postihnutím podal obvinenie voči zábavnému parku kvôli toaletám

11-ročný Adam George uviedol, že zábavný park Flambards ho diskriminoval tým, že vo svojom areáli nemá špecializované bezbariérové toalety, ktoré vo Veľkej Británií používa prinajmenšom 250 000 ľudí.

 

Chlapec s ťažkým zdravotným postihnutím tak žaluje zábavný park, ktorý opísal ako svoje "najobľúbenejšie miesto na celom svete", pretože neposkytuje bezbariérovú toaletu, ktorú by mohol použiť. Adam sa narodil s ochorením, ktoré oslabuje jeho svaly a ovplyvňuje rečové centrum. V dôsledku ochorenia je Adam na invalidnom vozíku. Okrem toho má autizmus.

 

Adam George tvrdí, že zábavný park Flambards v Cornwalle ho nielen diskriminoval, no navyše nepodnikol žiadne primerané kroky k zmene existujúceho stavu a náprave a preto porušuje Zákon o rovnosti z roku 2010 (Equality Act 2010).

 

Právne konanie, ktoré je v tejto veci vedené je vnímané ako akýsi precedens týkajúci sa povinnosti zabezpečiť bezabrierové toalety vo Veľkej Británii, kde ich odhadom potrebuje viac než 250 000 ľudí so zdravotným postihnutím.

 

Zábavný park napokon uviedol, že svoje toalety prispôsobí tak aby vyhovovali všetkým návštevníkom a vykoná teda nápravu.

 

Adamova Matka Rachel opisuje svojho syna ako veselého chlapca, ktorý sa rád zabáva a hľadá aj trochu vzrušenia. Pretože nedokáže chodiť, behať a ani skákať možnosť pohybu, rýchlej jazdy a adrenalínu, ktorý mu dokáže poskytnúť zábavný park je pre neho o to cennejšia.

 

„Doposiaľ sme chodievali do tohto zábavného parku vždy keď sme mali možnosť. Bol menší a nemala som problém ho z invalidného vozíka zdvihnúť a podržať nad toaletou keď bolo treba. No ako rástol a ja som starla, pridali sa problémy s chrbticou, ktoré vznikli aj v dôsledku toho, že som ho celý život dvíhala nad toalety všade tam, kde nebol bezbariérový prístup. Ďalej sme už preto takto nedokázali fungovať, Adam je už pre mňa priťažký a tak sme prestali navštevovať jeho obľúbené miesta. Svet, v ktorom sa dokázal zabaviť a naplno žiť sa tak pre neho začal zmenšovať, “ povedala Rachel.

 

Namiesto toho, aby povedala svojmu synovi, že ho nemôže vziať do jeho obľúbeného zábavného parku, pretože ho už nedokáže zdvihnúť na záchod, pripravila si výhovorku a jednoducho mu vždy povedala, že park je zatvorený.

 

Keď si konečne pripustila problém a priznala sa synovi, Adam prišiel s riešením: „Jednoducho kontaktujme manažéra zábavného parku a povedzme mu, aký máme problém a že stačí ak upravia toalety pre bezbariérový prístup.“

 

Informovali tak vedenie parku o tom, že Adam a mnohí ďalší potrebujú bezbariérovú toaletu so stropným výťahom a prebalovacím stolom pre dospelých. Nespokojní s odpoveďou od vedenia parku sa tak Adam s matkou rozhodli, že na zábavný park podajú žalobu.

 

Podľa zákona o rovnosti z roku 2010 (Equality Act 2010) majú všetci poskytovatelia služieb povinnosť urobiť také  "primerané úpravy", aby zabezpečili osobám s telesným postihnutím také možnosti a služby aké majú ľudia bez zdravotného postihnutia.

 

Adam a jeho matka si samozrejme uvedomujú a akceptujú, že nie je možné aby napríklad miesta ako malé kaviarne a obchody upravovali svoje toalety tak aby mali stropný výťah, no prirodzene očakávajú, že miesta ako je zábavný park, kde ľudia trávia dlhé dni, by naozaj mali.

 

V tomto spore ide o prvý prípad toho, kedy sa posudzuje či je zabezpečenie bezbariérovej toalety primerané, pokiaľ ide o náklady, ktoré podnik vzniknú v súvislosti s dodržiavaním zákona o rovnosti.

 

Zábavný park Flambard trvá na tom, že už podnikol kroky k náprave.

Ako sa vyjadril ich hovorca: "Veľmi úzko sme pracovali s programom CAAP (Cornwall Accessible Activities Programme) s cieľom urobiť také úpravy, ktoré by boli vhodné nielen pre Adama, ale aj pre mnoho iných ľudí so širokým spektrom postihnutí. Každý rok náš zábavný park navštívi viac než 4000 zdravotne postihnutých návštevníkov a doposiaľ sme mali len jednu jedinú sťažnosť na to, že nemáme dostatočne zabezpečené toalety pre zdravotne postihnutých. Práve naopak, evidujeme viacero prípadov, kedy nás návštevníci doslova chvália za náš prístup a snahu o to, aby bol park pre všetkých čo najprístupnejší.“

 

Spoločnosť uviedla, že investovala aj do mobilného zdravotníckeho stola, ktorý je plne výškovo nastaviteľný a mobilného výťahu, ktorý je k dispozícii, ak je to potrebné.

 

Prístup k toaletám je niečo, čo mnohí ľudia považujú za samozrejmosť, a je šokujúce, že rodiny musia riešiť takéto prípady aby dokázali zabezpečiť dôstojnosť pre svoje deti.  V dnešnej spoločnosti by sa nemalo stávať, aby ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím museli čeliť dileme či ísť von alebo si plánovať krátke výlety aby sa vyhli riešeniu situácie s návštevou toalety.

 

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Aké je byť matkou youtubera? Odpovedá Bekimova mama.
Nasledujúci článok
Teliesko proti otehotneniu ju dostalo na invalidný vozík