Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Desiatky úrazov miechy každý rok v Čechách. Lekári prezradili, prečo ľudia končia na vozíku

27.07.2022

Po úraze miechy bolo vlani na spinálnych rehabilitačných jednotkách hospitalizovaných 132 ľudí

Desiatky úrazov miechy každý rok v Čechách. Lekári prezradili, prečo ľudia končia na vozíku

Jedenásť z nich malo poškodenú miechu v oblasti krčnej chrbtice po skoku do vody.

 

V tlačovej správe o tom informovala Česká asociácia paraplegikov (CZEPA). Celkom žije v ČR asi 15.000 ľudí s poranením miechy alebo ochrnutím končatín.

Podľa štatistík sa počty úrazov s poškodením miechy dlhodobo pohybujú ročne medzi 120 a 195 prípadmi, ktoré sa prihodili v roku 2011. Počty nevykazujú trend, zásadný vplyv nemala ani epidémia covidu-19, ubudlo len zranení pri športe. Zatiaľ čo napríklad dopravných nehôd všeobecne v roku 2020 ubudlo, tých, pri ktorých bola poškodená miecha, bolo 46, teda najviac za posledné štyri roky.

Úraz miechy pri pádoch je v posledných desiatich rokoch väčšinou v počte medzi 60 až 100. Skoky do vody sú dlhodobo medzi príčinami na treťom mieste po pádoch a dopravných nehodách. Vlaňajších 11 bolo najviac od roku 2015. Podľa primára spinálnej jednotky pri Klinike rehabilitácie a telovýchovného lekárstva 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Fakultnej nemocnice v Motole Jiřího Kříže sú ale zďaleka najzávažnejšie.

 

"Pri náraze hlavou o dno dochádza k zlomenine piateho alebo šiesteho krčného stavca s rozvojom takzvanej tetraplégie, teda ochrnutiu dolných, ale i horných končatín," uviedol. Lekári obvykle bezprostredne po úraze pacienta operujú, uvoľnia stlačenú miechu a spevnia zlomený stavec. Pacienti majú často i poruchu dýchania, ktorá vyžaduje dlhodobú umelú pľúcnu ventiláciu.

 

"Aj keď pacient podstúpi niekoľkomesačnú rehabilitáciu a podarí sa vyriešiť všetky zdravotné komplikácie, výsledkom je celoživotné pripútanie na invalidný vozík. Naviac ochrnutie všetkých končatín znamená stratu sebestačnosti a závislosť na pomoci okolia. Tragédiou je, že tieto úrazy vznikajú celkom zbytočne, väčšinou z nepozornosti, hlúposti, hecovaním či precenením vlastných schopností. Veľmi často je na vine alkohol," dodal.

 

Veľká časť úrazov, pri ktorých je poškodená miecha, sa stáva pri športoch, hlavne rizikových, ako sú práve skoky do vody, zimné športy, lezenie do výšok alebo parkúr, teda skoky cez prekážky. Zranení sú najčastejšie mladí ľudia, od roku 2010 ale priemerný vek rastie.

 

Zdroj: Stars24.cz

Predchádzajúci článok
Dokiaľ človek žije, mal by si život užívať, hovorí pacient na vozíku.
Nasledujúci článok
Dobrovoľníci v Prachaticiach hľadajú prekážky pre vozíčkárov, nevidiacich i mamičky s kočíkmi