Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Do platnosti vstupuje európska smernica, ktorá obmedzuje šoférovanie ľudí so zdravotným postihnutím

13.11.2017

Od januára budúceho roku vstupuje do platnosti smernica EÚ, ktorá má zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Do platnosti vstupuje európska smernica, ktorá obmedzuje šoférovanie ľudí so zdravotným postihnutím

Od januára budúceho roku vstupuje do platnosti smernica EÚ, ktorá má zvýšiť bezpečnosť na cestách. Na Slovensku smernica ovplyvní až 200-tisíc ľudí s vážnymi zdravotnými problémami, niektorí z nich dokonca môžu prísť o vodičské preukazy.

 

Zmeny a obmedzenia sa budú týkať najmä cukrovkárov a to najmä tých, ktorí trpia hypoglykémiou. Hypoglykémia však nepostihuje len cukrovkárov, u nich sa však prejavuje najčastejšie. Hypoglykémia je stav, kedy cukor v krvi klesne natoľko, že sa dostavia symptómy ako potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy či podráždenosť. Prejavujú sa poruchy vnímania a vedomia, postihnutý sa rozhoduje spomalene a často vidí rozdvojene. Teto stav preto predstavuje pri šoférovaní hroznu nielen pre nich ale aj pre ostatných účastníkov premávky.

 

Na Slovensku trpí touto diagnózou až 340-tisíc ľudí, ktorých ochorenie môže obmedzovať v bežných denných činnostiach. Odhadom je na Slovensku až 200-tisíc držiteľov vodičského oprávnenia s touto diagnózou, ktorí predstavujú potenciálnu hrozbu pre seba aj svoje okolie na cestách.

 

Doteraz boli vodičské preukazy vydávané a obnovované cukrovkárom na základe lekárskeho posudku a pravidelných vyšetrení. Po vstupe novej smernice do platnosti budú však pravidlá prísnejšie pre celú Európsku úniu. Šoférovať tak budú mať oprávnenie len takí vodiči, ktorí netrpia ťažkými či opakovanými hypoglykemickými šokmi. diabetológ bude o stave pacienta informovať všeobecného lekára, ktorého povinnosťou následne bude upovedomiť políciu o prípadnom zákaze šoférovať. Pacienti, ktorí však majú svoju cukrovku pod kontrolou však budú môcť šoférovať naďalej.

 

Od 1. januára 2018 to v praxi bud teda vyzerať tak, že vozidlo môže viesť len cukrovkár v stave, kedy mu nehrozí hypoglykémia a vie tento stav aj náležite prekázať - a to napríklad tabuľkou so zapísanými hodnotami cukru v krvi.

Zdroj: Pluska.sk

Predchádzajúci článok
Novela zákona prináša zmeny v používaní elektronickej registračnej pokladnice
Nasledujúci článok
Finalizuje sa dokument o ľuďoch s ŤZP