Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Dobrovoľníci v Prachaticiach hľadajú prekážky pre vozíčkárov, nevidiacich i mamičky s kočíkmi

27.07.2022

Do prachatických ulíc sa vydali skupinky ľudí s jedinou úlohou – hľadať bariéry

Dobrovoľníci v Prachaticiach hľadajú prekážky pre vozíčkárov, nevidiacich i mamičky s kočíkmi

Do prachatických ulíc sa vydali skupinky ľudí s jedinou úlohou – hľadať bariéry pre vozíčkárov, nevidiacich, mamičky s kočíkmi, ale napríklad i pre bežných chodcov. Pretože mesto mapujú pravidelne, podarilo sa niektoré miesta v minulosti sprístupniť.

 

„Najskôr tu máme Skalku, kde vozíčkári nevyjdú na schody, potom prechod na Malom námestí, kde sú nevyhovujúce nájazdy,“ hlási Kristýna Psudková miesta, ktoré spoločne s kamarátkami objavila.

Pri svojej ceste si uvedomila, aké prekážky môžu číhať na ľudí s postihnutím. „Určite to majú ťažké, všade je nejaká prekážka,“ hovorí. „Najhoršie boli prechody, kde to bolo poriadne vyvýšené,“ dodáva Viktória Hulešová.

 

Zdena Hrůzová zisťovala ako sú na tom s prístupnosťou reštauračné zariadenia v centre mesta. „Už vidíme hneď prvý problém. Sú tu dve predzáhradky a do jednej z nich by sa vozíčkár vôbec nedostal. Naviac prístupy do obvodu námestia, kde sú všetky reštaurácie, sú iba dva. Miestny vozíčkár, ktorý to pozná, si ich nájde, ale turista vôbec nemá šancu,“ ukazuje na chodníky.

Veľké námestie so svojimi priateľmi mapoval tiež Milan Bolek, ktorý sa pohybuje na elektrickom vozíku. „Tu je úzky prejazd okolo záhradky, vlani to bolo asi posunuté. Napríklad v cukrárni mi dali také kliny a vyšiel som tam tiež,“ spomína.

Skupinky ľudí vyhľadávali bariéry fyzické, ale napríklad aj komunikačné. „Aby niektoré miesta boli ozvučené napríklad indukčnou slučkou, aby lepšie rozumeli, aby na úradoch boli tablety s online tlmočením pre nepočujúcich. Hľadajú sa i miesta napríklad pre vysokých ľudí alebo liliputánov, takže nie je  to iba o vozíčkároch a slabozrakých. Hľadáme bariéry na rôznych miestach,“ upresňuje komunitná pracovníčka mestského úradu Hana Rabenhauptová.

Mesto už spustilo taktiež online pocitovú mapu. Do tej môže rôzne bariéry zaznamenávať úplne každý.

 

Zdroj: Budejovice.rozhlas.cz

Predchádzajúci článok
Desiatky úrazov miechy každý rok v Čechách. Lekári prezradili, prečo ľudia končia na vozíku
Nasledujúci článok
VIDEO: Synovia zodvihli mamu z vozíka a splnili jej sen.