Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Dominik je dôkazom, že aktívny život sa dá žiť aj napriek hendikepu.

10.01.2018

Dominik Drdúl sa narodil pred dvadsiatimi rokmi v Trnave. Lekári mu nedávali na prežitie veľkú šancu.

Dominik je dôkazom, že aktívny život sa dá žiť aj napriek hendikepu.

Dominik Drdúl sa narodil pred dvadsiatimi rokmi v Trnave. Lekári mu nedávali  na prežitie veľkú šancu. Rodičia však boli napriek všetkým neľahkým prognózam rozhodnutí syna z najhoršieho dostať.

Vďaka ich odhodlaniu a sile je dnes Dominik na invalidnom vozíku, študuje právo a dokonca prednášal v Európskom parlamente.

Dominikova matka Terézia je špeciálna pedagogička. Už počas tehotenstva sa musela vyrovnať so synovou ťažkou diagnózou –trpel hydrocefalom. Pri ňom mozgovomiechová tekutina zostáva v lebke, čím tlačí na mozog a bráni jeho vývinu. Navyše sa narodil s otvoreným rázštepom chrbtice a lekári mu dávali minimálne šance na prežitie, o kvalitnom živote nehovoriac.

 

Aj keď to bolo náročné, rodina sa rozhodla urobiť pre Dominika maximum. Bol usmievavé dieťa, aj napriek tomu, že musel absolvovať 15 operácii.

Už ako bábätku mu operovali mozog a voperovaný prístroj mu pomáhal dostávať nahromadenú mozgovomiechovú tekutinu z mozgu. Už v troch mesiacoch života však musel kvôli komplikáciám operáciu absolvovať znova. Nasledovali operácie chrbtice, ktoré mu výrazne zlepšili život.

 

Na základnej škole fungoval vďaka pomoci asistenta a po ukončení štvrtého ročníka nastúpil na osemročné gymnázium. Dominik vždy patril medzi šikovných študentov. Jeho esej, ktorá sa venovala problémom hendikepovaných zvíťazila na Olympiáde ľudských práv. 

 

počas štúdia na gymnáziu už štát Dominikovi asistenta nepridelil a tak rodina musela všetko zariadiť aj financovať sama. Výdavky na asistentov neboli malé, no dochádzanie do 20km vzdialeného gymnázia prinieslo svoje ovocie. Dnes Dominik študuje právo na univerzite v Trnave. V budúcnosti sa plánuje venovať obhajobe práv ľudí s telesným znevýhodnením, pretože vie s čím sa vo svojom živote stretávajú. V tomto smere má za sebou už teraz viacero úspechov. V roku 2014 prednášal o ľudských právach na pôde Európskeho parlamentu.

 

Telesne hendikepované alebo inak znevýhodnené deti potrebujú v školách asistentov aby sa mohli plnohodnotne venovať štúdiu. Často je nevyhnutné aby im asistent pomohol s pomôckami alebo dovysvetlil zadanie úlohy. Štát prideľuje osobného asistenta na základe žiadosti zriaďovateľa školy. Mesačný normatív na osobné náklady pre asistenta je od 1. 9. 2017 vo výške 800 € na jeden celý pracovný úväzok. Žiadosti však podliehajú aj možnostiam štátneho rozpočtu a preto sa často stáva, že ostanú neschválené.  Bežne tak ostane financovanie asistentov zdravotne hendikepovaných detí na pleciach ich rodičov. Asistentov tak v mnohých prípadoch nahrádza študent špeciálnej liečebnej pedagogiky alebo psychológie. Výdavky na takúto pomoc sa pohybujú od 5 do 10euro za hodinu.

 

Mnohí z nás si ani nedokážeme predstaviť, čo všetko musia tieto deti a ich rodičia na ceste za vzdelávaním absolvovať.  Na túto pálčivú tému zareagoval aj Dobročinný Ples v opere sa spojil s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko a položili základy na prípravu projektu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Dúfajme, že aj táto iniciatíva pomôže zdravotne znevýhodnením prekonávať bariéry, ktoré musia zdolávať nielen na ceste za vzdelaním.

 

Zdroj: Pluska.sk

Predchádzajúci článok
Bratislava a kraj poznajú víťazných športovcov roka 2017
Nasledujúci článok
Alešovi povedali, že nikdy nebude chodiť. Dnes riadi vlastnú firmu.