Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Dominik je na invalidnom vozíčku a jeho rodina ho od narodenia neúnavne podporuje.

13.12.2018

Dominik Drudl z Trnavy sa narodil s viacerými vážnymi diagnózami.

Dominik je na invalidnom vozíčku a jeho rodina ho od narodenia neúnavne podporuje.

Dominik Drudl z Trnavy sa narodil s viacerými vážnymi diagnózami. Hneď po narodení musel absolvovať operáciu aby prežil, pretože sa narodil s rázštepom chrbtice.

Okrem toho mal hydrocefalus a tak ešte nasledovalo viacero. Mozgovomiechový mok sa tvoril, no nevstrebával sa ako u zdravého človeka a jeho hlavička sa preto veľmi zväčšila. Už dva týždne po narodení mu voperovali prvý ventil do mozgu, aby mu odvádzal mozgovomiechový mok z mozgu do brušnej dutiny. Ďalšie operácie nasledovali v druhom a piatom mesiaci, pretože voperovaný systém na odvádzanie mozgovomiechového moku nefungoval správne. Počas detstva kvôli zdravotným komplikáciám nasledovali ďalšie operácie a nespočetné hodiny strávené rehabilitáciami.

 Dnes je však napriek všetkým zdravotným komplikáciám a ťažkému štartu do života Dominik spokojným vysokoškolákom.

Dominikova matka Terézia už počas tehotenstva vedela, že sa Dominik pravdepodobne nenarodí úplne zdravý. Nasvedčovali tomu výsledky genetických testov, ktoré sa robia na odhalenie genetických vád. S manželom však ani na moment nezapochybovali o tom, že si syna nechajú.

Pre matku boli najťažšie tie chvíle, kedy nemohla byť pri svojom synovi v nemocnici ale ťažké boli aj momenty odlúčenia od rodiny, manžela ostatných detí počas dlhých týždňov, ktoré s Dominikom museli tráviť v nemocnici. Bolo to náročné obdobie pre všetkých, často Dominikova matka nemala priestor situáciu nijak ovplyvniť a v mnohom rozhodovali len lekári.

"Prekonal mnohé operácie a dobre sa po nich zotavoval. Vždy bol veľmi ctižiadostivý a cieľavedomý. Aj keď sme chceli, nedal sa zastaviť. Nemal rád, ak ho nepovažovali za partnera a nepýtali sa na jeho názor. Prekypoval humorom a bol naozaj statočný," opisuje matka Dominikovu silnú povahu, ktorá sa prejavovala už od detstva.

Dominik navštevoval súkromnú materskú školu, ktorá ho bola ochotná bez problémov prijať a to aj napriek tomu, že nebola bezbariérová. V bežnej materskej škôlke ho odmietli a odporučili ho rodičom umiestniť do špeciálnej škôlky. Roky strávené v škôlke si podľa slov matky užil naplno a vždy sa s chuťou zapájal do všetkých aktivít. Mnohé z aktivít vyberali v škôlke práve tak, aby sa ich mohol zúčastniť aj Dominik.

Do bežnej základnej školy nastúpil len mesiac po komplexnej operácii chrbtice. Bola to Základná škola v Smoleniciach, kde už v roku 2004 vtedajší pán riaditeľ vybavil pre neho asistenta učiteľa. Po štyroch rokoch ho prijali na osemročné gymnázium, kde zmaturoval.

Momentálne je študentom tretieho ročníka bakalárskeho štúdia na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity.

Dominikov zdravotný stav je dnes stabilizovaný a je na tom zdravotne veľmi dobre. Je svedomitý a dáva si pozor na stravovanie aj na fyzický pohyb a cvičenie, čo sa veľmi pozitívne odráža na jeho imunite aj fyzickej kondícii. Svojou dobrou životosprávou dosiahol, že sa vyhol mnohým ďalším možným zdravotným komplikáciám.

Dominik žije samostatne a aktívne, dokonca má aj vodičský preukaz a často šoféruje. Keď potrebuje využíva pomoc osobných asistentov, no keď nie je na výber nemá problém osloviť ani náhodných okoloidúcich.

Dominikova rodina hovorí, že sa vďaka nemu všetci pozerajú na svet očami človeka na invalidnom vozíku. Vnímanie sa im tak zautomatizovalo, že kamkoľvek sa vyberú, vnímajú miesto najskôr z hľadiska prístupnosti pre invalidný vozík. Spolu s Dominikom je na vozíku akoby celá rodina.

" Založili sme občianske združenie Slovenskú spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus a cez jeho aktivity odovzdávame našu skúsenosť ďalším deťom a mladým ľuďom so zdravotným postihnutím. On a iní mladí ľudia sa tak stali sieťou, vďaka ktorej sa svety zdravých a tých s postihnutím priblížili a vytvorili otvorenú komunitu, ktorá sa rada stretáva a rozširuje obzory ďalším. Naše zdravé dcéry sú vo svojom okolí tými, ktoré svoju skúsenosť odovzdávajú rovesníkom a vytvárajú proinkluzívne prostredie, lebo vedia, že mať takýchto ľudí okolo seba je obohacujúce,“  opisuje život rodiny s Dominikom jeho matka.

 

Zdroj: Ahojmama.pravda.sk

Predchádzajúci článok
3D končatiny podávajú hendikepovaným pomocnú ruku ( a nohu )
Nasledujúci článok
Hrozí mu, že oslepne a skončí na vozíku, no Jakub Vanek verí, že sa vylieči.