Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Doplatky za lieky pre dôchodcov, deti a osoby s ŤZP sa rušia

12.04.2021

Od 1. apríla sa doplatky za vybrané lieky pre deti do 6 rokov rušia.

Doplatky za lieky pre dôchodcov, deti a osoby s ŤZP sa rušia

Od 1. apríla sa doplatky za vybrané lieky pre deti do 6 rokov  rušia. Vyplýva to z novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia, ktorá nadobudla účinnosť 1. apríla.

 

Za doplatky na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny sa od januára 2022 bude vzťahovať nulový limit spoluúčasti a to zároveň aj na osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) a dôchodcov.

Pri dôchodcoch sa bude zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku. Náklady tohto opatrenia majú byť refundované zo štátneho rozpočtu.

V nadväznosti na ekonomické následky vyvolané platením doplatkov za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky sa má touto novou legislatívou zlepšiť situácia vymedzeného okruhu pacientov.

Po novom budú deti do šiestich rokov oslobodené od úhrady doplatkov u poskytovateľa lekárenskej starostlivosti, a to tak, že limit spoluúčasti vo výške 0 eur sa uplatní priamo pri výdaji lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny. "Naďalej platí, že pôjde o liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu čiastočne uhrádzanú na základe verejného zdravotného poistenia vo výške prepočítaného doplatku za ich najlacnejší variant," skonštatovali poslanci parlamentu v spoločnej správe výborov.

V prípade ťažko zdravotne postihnutých osôb má byť možné uplatniť nulový limit spoluúčasti od 1. januára 2022. V prípade, ak sú dané osoby ekonomicky aktívne na to, aby sa uplatnil nulový limit spoluúčasti, ich celkový príjem nemôže presiahnuť stanovenú výšku. Súčasne sa zavádza zoznam poistencov s nárokom na okamžité uplatnenie limitu spoluúčasti.

 

Dosah návrhu na verejné zdravotné poistenie odhadujú odborníci na 36 miliónov eur každoročne v rokoch 2021 až 2023.

 

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Paralyzovaní pacienti sa začali hýbať
Nasledujúci článok
Ochrnutý džokej žaluje súpera o 6 miliónov. Viní ho, že spôsobil osudný pád.