Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Doteraz najväčšie ZPH sa pripravuje v Pekingu

10.02.2020

(IPC) - Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru schválil definitívny počet športovcov na ZPH 2022

Doteraz najväčšie ZPH sa pripravuje v Pekingu

(IPC) - Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru schválil definitívny počet športovcov na ZPH 2022, ako aj finálny medailový program. Zároveň potvrdil, že čínska metropola zorganizuje najväčšiu zimnú paralympiádu v histórii.

Na ZPH 2022 sa predstaví 736 športovcov (z toho maximálne 222 žien)  v 78 medailových disciplínach, z čoho bude 39 mužských, 35 ženských a 4 zmiešané.

Paraalpské lyžovanie bude zahŕňať 30 medailových disciplín (po 15 mužských a ženských), o ktoré bude súťažiť 140 mužov a 80 žien. V porovnaní s Pjongčangom 2018 to predstavuje nárast o 7, 7 resp. 33, 3 percenta. Slovensko bude v paraalpskom lyžovaní obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, a prvenstvo v bilancii krajín!

Naopak v paraseverskom lyžovaní, nenastane v porovnaní s predošlými ZPH zmena - zostáva 38 medailových sád, z toho po 18 mužských a ženských, 2 zmiešané. Zmena sa ale týka počtu štartujúcich - 120 mužov a 90 žien, zatiaľ čo v Kórei štartovalo 100 mužov a 60 žien.

Parasnoubord, ktorý mal premiéru v roku 2014 v Soči, sa predstaví v 8 medailových kategóriách. Program žien, ktorý doteraz zahŕňal 6 medailových podujatí, sa zmenší na 2.

V  atraktívnom športe parahokej si parahokejisti USA veria, že tento paralympijský turnaj vyhrajú aj štvrtýkrát . Prekaziť im to môže sedmička ďalších účastníkov, ktorí sa kvalifikujú priamo (umiestnením na MS A kategórie), alebo v dodatkovom kvalifikačnom turnaji. Premiérový postup slovenských parahokejistov do „áčka“ ich zároveň priblížil k tomu, aby sa prvýkrát v histórii aj oni predstavili na tomto najvýznamnejšom turnaji, ktorého dejiskom bude National Indoor Stadium.

Čína bude doma obhajovať titul paralympijských šampiónov. V Pjongčangu získala svoju prvú zlatú medailu na ZPH v curlingu na vozíku. Na turnaji sa stretne 12 zmiešaných tímov (minimálne jedna žena) a odohrá sa na športovisku Water Cube (Vodná kocka), ktoré počas PH 2008 hostilo plávanie. V súčasnosti prebieha jeho prestavba na Ice Cube (Ľadová kocka) pre ZPH 2022. Tu by radi štartovali aj slovenskí reprezentanti, ktorí však potrebujú nazbierať dostatočný počet bodov na MS 2020 a 2021. Po Soči 2014 a Pjongčangu 2018 by to bola ich tretia účasť na paralympiáde.

 

Zdroj: Spv.sk

Predchádzajúci článok
Rebeka je bojovníčka.
Nasledujúci článok
V Číne zomrel 16-ročný chlapec na vozíku, o ktorého sa nikto nepostaral.