Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Dvere na stanici majú slúžiť hendikepovaným. Aká je realita?

13.05.2019

Na žilinskej vlakovej stanici sú už mesiace otvorené len jedny z dvoch dverí.

Dvere na stanici majú slúžiť hendikepovaným. Aká je realita?

Na žilinskej vlakovej stanici sú už mesiace otvorené len jedny z dvoch dverí. Dôvodom ich uzavretia je fakt, že druhé dvere sa neustále kazili alebo ich ľudia otvárali nasilu.

Spomínané dvere vedú z vestibulu železničnej stanice v Žiline a zároveň na jednotlivé nástupištia. Ľudia tak využívajú len jedny dvere ale tie sú nepraktické, ak sa na stanici nahromadí veľké množstvo ľudí, ktorí nastupujú alebo vystupujú z vlaku.

Pokazené dvere boli s automatickým otváraním a mali slúžiť práve ľudom s obmedzenou schopnosťou pohybu. Ľudia boli ale netrpezliví a dvere nasilu otvárali, čím sa poškodzoval otvárací systém.

Michal Lukáč, hovorca Železníc Slovenskej republiky uviedol: „Dvere boli osadené v rámci „Projektu zabezpečenia prístupu osôb s obmedzenou mobilitou k službám osobnej železničnej prepravy“. Bol realizovaný pred 4 rokmi v roku 2015 a financoval sa z fondov Európskej únie.“

Celkové náklady na dvere, ich montáž a dodávka vyšli na 11 000 €.

„Dvere sú funkčné aj dnes. Uzamkli sme ich pri sprístupnení druhých posuvných dverí. Dôvodom bola veľká poruchovosť, ktorú spôsobili nedočkaví a nedisciplinovaní cestujúci. Museli sme ich uzavrieť, aby sme minimalizovali náklady spojené s ich opravou. Posuvné dvere nie sú otvorené nonstop ale fungujú na systém fotobunky, kedy reagujú na pohyb cestujúcich,“ uviedol hovorca železníc.

Najvhodnejším riešením je vymeniť tieto automatické otváracie dvere za posuvné, čiže rovnaké, ako sú už spomínané druhé dvere. Výsledkom by mal byť plynulejší pohyb osôb, ktorí vystupujú resp. nastupujú do vlaku.

Predpokladaným termínom výmeny sa javí byť rok 2020 ale tento termín nemusí byť konečný. Do procesu vstupuje viacero faktorov. Za najdôležitejší sa javí začiatok modernizácia uzla Žilina. Následne sa plánuje výmena dverí za automatické, aby sa skvalitnil pohyb cestujúcich na vlakovej stanici. Priestor vo vestibule je dostatočne veľký aj pre cestujúcich s kufrom ale aj tu sa prejavuje nedisciplinovanosť cestujúcich, ktorí nedodržujú trasu určenú pre odchody vlakov.

Svoj názor vyjadril aj cestujúci, ktorý využíva vlakovú stanicu v meste pravidelne.
„V prípade, že príde naraz na stanicu viacero spojov, tvoria sa pred dverami „kolóny“. Ak človek príde tesne pred odchodom vlaku, tak nemusí spoj stihnúť. Riešenie, ktoré bolo predtým tiež nebolo ideálne. Dvere sa neustále otvárali a zatvárali. Krídla dverí šli do priestoru a to komplikovalo život cestujúcim s batožinou.“

Veríme, že nové dvere na tomto dôležitom dopravnom uzle na severe Slovenska budú slúžiť všetkým cestujúcim a najmä tým na vozíku, pre ktorých je presun ku vlaku teraz mimoriadne komplikovaný.

 

Zdroj: MyZilina.SME.sk

Predchádzajúci článok
Žena sa po 27 rokoch v kóme zázračne prebrala
Nasledujúci článok
Vozíčkar pomáha podobne postihnutým