Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Elon Musk predviedol na prasati prvý mozgový implantát. Ľuďom pomôže liečiť ochrnutie či depresie.

10.09.2020

Kybernetická budúcnosť človeka je zas o krôčik bližšie.

Elon Musk predviedol na prasati prvý mozgový implantát. Ľuďom pomôže liečiť ochrnutie či depresie.

Elon Musk v priamom videoprenose ukázal pokroky svojej spoločnosti Neuralink. Tá vyvíja čip, ktorý umožní prepojenie ľudského a nervového systému s počítačom, čo sľubuje vyriešenie mnohých neurologických i ďalších zdravotných problémov, ale i digitálne vylepšenie ľudskej mysle.

Prasnica Gertrúda má novú verziu čipu v mozgu už dva mesiace a ten dokáže prenášať vzruchy z jej rypáku, pretože ide o najcitlivejší vonkajší prasačí orgán, ktorým zvieratá očuchávajú a ohmatávajú svoje okolie. Práve z neho čip dokáže v reálnom čase prenášať zdigitalizovanú neurálnu aktivitu. Podobne by v opačnom smere mohol prenášať stimulačné signály naspäť do mozgu – dnes prasačieho, v budúcnosti ľudského.

"Je to ako Fitbit vo vašom mozgu," popísal Elon Musk fungovanie čipu jeho porovnaním s populárnym chytrým náramkom mapujúcim zdravie a fyzickú aktivitu. Jeho aktuálna verzia je veľká ako minca a dokáže sa spojiť s mobilom či ďalším zariadením pomocou Bluetooth Low Energy.

Najväčším pokrokom Neuralinku je práve zmenšenie čipu a hlavne zmenšenie jeho elektród, ktoré tvorí len malá ohybná plôška. Tá prečíta viac mozgovej aktivity než doterajšie systémy a nevyžaduje náročnú chirurgickú operáciu s vodičom pretiahnutým cez citlivé tkanivo. Špeciálny materiál by mal tiež v mozgu vydržať dlhšie bez degradácie.

Musk tvrdí, že čip od Neuralink je možné do mozgu dostať jednoduchou operáciou trvajúcou menej než hodinu bez nutnosti celkovej anestézie. Rovnakým spôsobom je možné čip z mozgu taktiež vybrať, čo ukázal na jednom z prasiat, ktorému už bol čip odstránený. To by malo v budúcnosti umožniť čip ľuďom ľahko odstrániť alebo upgradovať.

Prvé klinické testy na ľuďoch sa budú konať na vybranej vzorke ochrnutých pacientov s vážnymi poraneniami miechy. Mozgový čip v kombinácii s druhým čipom umiestneným na chrbtici by im mal vrátiť ohybnosť. V prípade ďalšieho praktického využitia sa hovorí o liečbe depresií či úzkostí alebo o pomoci so stratou pamäti, zraku či sluchu. Musk sa samozrejme zmienil aj o prepojení ľudskej a umelej inteligencii.

Celá prezentácia bola zamýšľaná hlavne ako nábor nových pracovníkov. Neuralink momentálne zamestnáva zhruba stovku ľudí, Musk však dúfa, že ich bude v blízkej budúcnosti viac než desaťtisíc. Má záujem hlavne o odborníkov na robotiku, elektrické a softwarové inžinierstvo.

 

Zdroj: Fontech.startitup.sk

Predchádzajúci článok
Kamil po nehode zostal ochrnutý, dnes opäť chodí.
Nasledujúci článok
Pavel Doležal: Bol zdravý. Zo dňa na deň ochrnul, ale bojovať neprestal!