Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Facebook umožní písať ľuďom na základe myslenia

08.08.2019

Sociálna sieť prišla s nápadom vytvoriť zariadenie, pomocou ktorého sa bude dať písať iba na základe myšlienok.

Facebook umožní písať ľuďom na základe myslenia

Sociálna sieť prišla s nápadom vytvoriť zariadenie, pomocou ktorého sa bude dať písať iba na základe myšlienok. Facebook zafinancoval štúdiu publikovanú v Nature Communications, ktorá vytvorila algoritmy, ktoré premenia prácu mozgu na reč.

Test prebehol u pacientov s epilepsiou, ktorým do mozgu zaviedli elektródy. Pred samotným chirurgickým zákrokom lekári skúmali pôvod ich záchvatov. Facebook očakáva, že vďaka tomuto neinvazívnemu zariadeniu bude možné spracovať až 100 slov za minútu.

Pokus prebiehal tak, že vedci  pacientov požiadali, aby odpovedali na zoznam náhodne vybratých otázok s viacerými možnými odpoveďami.

Algoritmy vedeli v ¾ prípadov identifikovať otázku, ktorú sa pacientov pýtali a v 61% prípadov vedeli aj odpoveď.

„Mnohé pokusy predtým sa zameriavali na dekódovanie reči. Tu je prístup iný, hovoríme o dekódovaní otázky, ktorú niekto počuje a zároveň odpovede,“ uviedol profesor Eddie Chang, ktorý sa na výskume podieľal.

„Posilňuje to našu intuíciu, že reč nie je iba niečo, čo sa objaví vo vákuu a že každý pokus dekódovať, čo sa pacienti s poruchami reči snažia povedať, je možné vylepšiť, ak vezmeme do úvahy celý kontext toho, ako sa snažia komunikovať,“ doplnil profesor Chang.

Ochrnutí pacienti s poruchou reči aktuálne môžu komunikovať cez počítačové rozhranie len pomocou zvyškových pohybov očí alebo pomocou jemných svalových zášklbov a to je pre nich veľmi limitujúce.

Facebook očakáva, že v budúcnosti tento systém zvládne dekódovať za minútu 100 slov so slovnou zásobou 1000 slov a pri omylnosti do 17%.

Medzitým spoločnosť vizionára Elona Muska Neuralink požiadala americké úrady o povolenie testovať vlastné zariadenie na „čítanie“ mozgu.

Projekt Facebooku má potenciál pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorí sú takmer úplne paralyzovaní. Nastupuje tu však aj morálne hľadisko, ktoré je potrebné zvážiť, lebo sa skutočne jedná o zásah do človeka. Navyše je potrebné doriešiť ochranu zozbieraných informácií, aby nedošlo k ich úniku alebo zneužitiu.

 

Zdroj: Webnoviny.sk

Predchádzajúci článok
Stal sa osobným trénerom seniorov a tí si ho absolútne zamilovali
Nasledujúci článok
Väzni pomáhajú zdravotne znevýhodneným