Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Hasič Radek skončil po páde z okna na vozíku: Úžasný dar od kolegov aj cudzích ľudí!

13.05.2022

Profesionálny hasič Radek Chmelař utrpel predčasom vážny úraz, kvôli ktorému skončil na vozíku.

Hasič Radek skončil po páde z okna na vozíku: Úžasný dar od kolegov aj cudzích ľudí!

Vďaka nadačnému fondu Regi Base I. teraz môže jednoducho cestovať, podarilo sa totiž vybrať dostatok peňazí na tak vytúžené auto.

 

Dlhých osem rokov pomáhal zachraňovať životy ako stredočeský hasič, potom ale prišiel pád z okna a Radkovi sa zmenil celý život. Odrazu bol pripútaný na vozík. Sám si na osudný deň nepamätá, bolo to pre neho o to ťažšie sa s nečakanou situáciou vysporiadať.

Nakoniec mu ale pomohol nadačný fond Regi Base, ktorý sa stará o vojakov, hasičov alebo policajtov, ktorých postretne podobne ťažký osud. A aby sa Radek mohol pohybovať, cestovať a čiastočne sa osamostatniť, založili spoločne s pivovarom Kamenice na jeho podporu zbierku.

 

Tá mala jeden účel – vybrať dostatok peňazí pre kúpu auta a jeho úpravu, aby ho mohol ovládať iba s pomocou rúk, nohy mu totiž neslúžia. „Niekoľkokrát som mal myšlienky na to, že to vzdám, potom sa mi do rúk dostali odkazy, ktoré mi posielali prostredníctvom darovaných čiastok známi aj kamaráti, ale aj úplne neznámi ľudia, ktorým nebol môj osud ľahostajný. A to ma vždy nakoplo k tomu, aby som pokračoval ďalej v rehabilitáciách a aby som sa ďalej snažil. Dnes cítim záväzok a chcem spoločnosti a ľuďom vrátiť to, ako mi pomohli, a dúfam, že to jedného dňa budem môcť v nejakej podobe vrátiť a znovu pomáhať ľuďom,“ popisuje Radek.

 

Nakoniec sa podarilo vyzbierať viac než 715 tisíc českých korún, okrem auta sa tak podarilo dokúpiť i nejaké špeciálne pomôcky. Do zbierky sa zapojilo viac ako 2500 ľudí a firiem.

 

„Od darcov sme mu vytlačili i odkazy, ktoré posielali s darmi. Veľmi mu to pomohlo, mal totiž obdobie, kedy sa chcel na všetko vykašlať a uzavrieť sa do seba. Toto ho ale nakoplo, hlavne odkaz od chlapa, ktorý k nemu chodil ako malý na tábory,“ popísal jednu z príhod šéf Regi Base Hynek Čech.

 

Podľa neho by mohol byť i akýmsi priekopníkom v podobe civilného zamestnanca. „Pokiaľ to vyjde, mohol by znovu pracovať na operačnom stredisku ako civil. Predtým tu pracoval a tie skúsenosti a znalosti má. Naviac tu nie je práca tak fyzicky náročná,“ dodáva s tým, že okrem auta mu zaobstarali i elektrický pohon na vozík. 

Ešte pred pádom zo šesťmetrovej výšky bol výborným plavcom, pre ktorého bol jeho koníček všetkým. Preto stredočeský hasiči už dva roky poriadajú akciu Plaveme pro Radka. Chcú tým ich bývalého kolegu podporiť. Zároveň za každý preplávaný meter darovali jednu korunu. Podarilo sa im vybrať viac ako 19 tisíc českých korún.

 

„Už som s nadačným fondom Regi Base I. niekoľkokrát spolupracoval a to pri úrazoch hasičov a skutočne som rád, že je tu organizácia, ktorej nie je ľahostajný osud ľudí, ktorí zasvätili svoj život pomáhaniu druhým. Radek bol veľmi cenným kolegom, vzdelaný a rozumel práci, ktorú vykonával. Budeme radi, keď sa podarí prekonať všetky prekážky a bude možné, aby pre nás opäť pracoval,“ pripája sa stredočeský namestník krajského riaditeľa hasičov Miloš Hladík. 

 

Zdroj: Blesk.cz

Predchádzajúci článok
Na nízkopodlažný autobus v Čadci sme čakali márne... Strávte deň na vozíku s Adriánom
Nasledujúci článok
V Liptovskom Mikuláši pomôže znevýhodneným občanom nová mapa bezbariérovosti