Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Helena mala zlomenú každú kosť v tele a má za sebou deväť operácií nôh

05.10.2018

Helenu Kašickú mnohí z nás poznajú z Talentmánie, kde predviedla latinskoamerický tanec na invalidnom vozíčku.

Helena mala zlomenú každú kosť v tele a má za sebou deväť operácií nôh

Helenu Kašickú mnohí z nás poznajú z Talentmánie, kde predviedla latinskoamerický tanec na invalidnom vozíčku. Helena trpí chorobou zvanou extrémna lámavosť kostí a prvú operáciu nôh podstúpila, keď mala iba šesť rokov. Dodnes už bola operovaná deväťkrát.

Všetky operácie boli operáciami nôh, ktoré má spevnené viacerými skrutkami na spevnenenie a vyrovnanie. Skrutky sa však po určitom čase musia vybrať a preto sa ďalšej operácii nevyhne.

„Väčšinou sa vyberajú v osemnástom roku, no mne ich lekári nevyberali. Povedali mi, že je dobré, že ich tam mám. Pri najbližšej zlomenine však budú musieť ísť von, pretože hrozí, že začnú vyliezať von z tela,“ vysvetľovala Helena, ktorá má umiestnené skrutky iba pol centimetra pod kožou.

Helena aj napriek svojej chorobe dosahuje v tanci tie najlepšie výsledky a tak sa môže pochváliť napríklad titulom vicemajsterka sveta v latino tancoch na vozíku. Helena pôsobí v košickom klube Ellegance.

V Heleninej rodine trpí touto chrobou už viacero generácií. Má ju jej otec, brat aj sesternica. Existuje až 50% pravdepodobnosť, že ju budú mať aj Helenine deti. Aj napriek všetkým komplikáciám, ktoré choroba a život na invalidnom vozíku so sebou prinášajú, žije Helena naplneným spokojným životom.

„Už sedem rokov mám zdravého priateľa, chodím do školy, popritom pracujem a navštevujem tanečné hodiny. Žijem ako normálna zdravá žena a môj priateľ mi nikdy nedával pocítiť, že by som bola iná,“ dodala s úsmevom.

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Cestovanie vlakom zdravotne postihnutým nevychádza v ústrety
Nasledujúci článok
Zanardi vylepšil paralympijský rekord v triatlone