Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Hendikepovaný rezbár udivuje svojim umením

29.04.2019

Umelecké diela zdravotne postihnutých umelcov zo Slovenska dosahujú svetovú úroveň.

Hendikepovaný rezbár udivuje svojim umením

Umelecké diela zdravotne postihnutých umelcov zo Slovenska dosahujú svetovú úroveň.

Na nitrianskej radnici si chvíle strávené vybavovaním mohli občania spríjemniť pohľadom na krásne umelecké diela hendikepovaných umelcov z celého Slovenska. Výstavu pripravilo neziskové zdruzenie Slovenska agentúra na podporu zdravotne postihnuiých občanov.

„Teší ma, že umenie prišlo do týchto priestorov a vestibul sa zmenil na príjemné miesto skrášlené umením,“ uviedol primátor mesta Marek Hattas na vernisáži.

Slabozraký umelec Jozef Šerík z Čadce je napriek svojmu hendikepu uznávaným drotárom. Nie je sa čomu čudovať, majú to totiž v rodine. Jeho prastarý otec Jozef Holánik-Bakeľ je totiž považovaný za zakladateľa drotárstva na našom území. Návštevníci mohli obdivovať jeho korunovačné klenoty vyrobené z 23 karátového zlata.

„Agentúre ich venoval na festivale v Piešťanoch. Pri takýchto významných udalostiach ich vystavujeme, aby sme ukázali verejnosti jeho genialitu,“ vysvetlil predseda organizácie Arpád Beník.

Svoje miesto medzi dielami si našli aj umelecká tvorba od mentálne postihnutých umelcov z Košíc, ktorých zastrešuje Domov sociálnych služieb Košice. Na vernisáži predstavili série svojich fotografií. Pre týchto umelcov je to veľká česť, že sa ich tvorba dostala až za hranice kraja.

„Rovnako ako pre zdravých, aj pre zdravotne postihnutých znamená umenie veľmi veľa. Je to spôsob ako prísť na iné myšlienky a odreagovať sa. Majú svoj svet, ktorý vidia inak ako my a cez umelecké diela sa svoj svet snažia priblížiť okoliu,“  uviedol.

Minulý rok boli tieto fotografie súčasťou vernisáže na veľvyslanectve v Aténach. Boli tam delegáti z celého sveta, ktorí žasli nad úrovňou umeleckého podania našich hendikepovaných umelcov. V Atench sa zucastnili umelci : DOMKO DSS Košice, DEMY Trenčín umenie mentálne postihnutých umelcov SR. Nejednalo sa len o zdvorilostné pózy, ako to niekedy býva zvykom ale diela našich umelcov skutočne zanechali veľký ohlas. Aj to svedčí o tom, že slovenskí hendikepovaní umelci dosahujú špičkovú svetovú úroveň.

Na festivale najviac upútali diela z dreva od jednorukého umelca Jaroslava Velčického z Uhrovca a rezbárske diela od Slavomíra Dlubača z Banskej Belej.

Slavomír ostal po nehode na vozíku. S myšlienkou drevorezby sa pohrával ešte pred nehodou.

„Po úraze mi nič iné nenapadlo. S drevorezbou som začal pol roka predtým, keď skončila na vozíku aj moja manželka. Tým, že som bol viac doma, som sa mohol tomuto hobby viac venovať,“ uviedol.

Jeho umelecké začiatky boli skôr o poďakovaní tým, ktorí mu pomohli po tom, ako ostal na vozíku. Neskôr sa ale objavili aj prvé platené zákazky. Najväčšiu výzvu pre neho predstavujú konferenčné stolíky a niektoré sochy. Robil aj sochu sv. Michala pre jednu obec.

„Keď sa pozriem na svoje prvé diela spred 6 rokov, pozerám sa na ne kus inak. Každá vec, čo som spravil je ale osobitá a som na ňu pyšný,“ poznamenal Slavomír.

Prekážkou pri jeho tvorbe je fakt, že má zhoršenú pohyblivosť a bolesti. Tým, že je na vozíku, práca s motorovou pílou je pre neho o to náročnejšia. Ako sám hovorí, tým, že sa nemôže k svojej práci postaviť, je to pre neho ešte náročnejšie.

Priznáva, že práca s drevom je pre neho liek, ktorý mu pomáha zabúdať na ťažkosti a starosti.

„Keby som mal sedieť doma a nič nerobiť, asi by som rýchlo skončil v blázinci. Takto aspoň menej myslím na to, čo nechcem,“ dodal na záver.

 

Zdroj: Mynitra.sme.sk

Predchádzajúci článok
Vodič zaparkoval na mieste pre ŤZP. Prišiel o vodičák
Nasledujúci článok
V Bratislave namontovali na vyhradené miesta senzory