Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Hendikepovaný tínedžer exceloval v súťaži československých dejín.

07.12.2017

Timotej Práznovský je tínedžer na invalidnom vozíku, ktorý trpí spinálnou muskulárnou atrofiou.

Hendikepovaný tínedžer exceloval v súťaži československých dejín.

Timotej Práznovský je tínedžer na invalidnom vozíku, ktorý trpí spinálnou muskulárnou atrofiou. Toto ochorenie má viacero typov závažnosti, postupne pri nej ochabujú svaly a niektoré deti aj veľmi skoro umierajú.

 

Timotej má tretí typ tejto choroby, ktorý neovplyvňuje dĺžku jeho života, no ochabujú mu horné svaly na nohách a čiastočne ja na rukách.  Keď bol Timotej ešte malý, veľmi často padal, oprtopéd a ani neurológ nedokázali identifikovať príčinu a to až do jeho 15tich rokov, kedy absolvoval genetické testy a podarilo sa stanoviť diagnózu. Na invalidný vozíček sa dostal postupne, ako postupovalo ochorenie a prestával chodiť.

 

V ôsmom ročníku už Timotej musel počas cesty do školy odpočívať a v deviatom ročníku ho už museli do školy voziť. Postupne sa už nedokázal samostatne pohybovať ani sám po dome. Ostal sa o neho starať doma otec, ktorý ho každý deň vozí 15km do školy na Gymnázium Janka Matúšku v Galante. S pohybom po budove školy Timotej problém nemá, pretože jeho trieda je na prízemí. Jedinou komplikáciou sú hodiny informatiky, pretože počítačová učebňa je na poschodí.

 

Pred dvoma rokmi sa Timotej so svojimi spolužiakmi zúčastnil medzinárodnej dejepisnej súťaže v Chebe pre študentov stredných škôl. Študenti, ktorí sa umiestnia v prvej desiatke majú často viac vedomostí o československých dejinách ako nejden vysokoškolský študent vzdelaný v danom odbore.

Finálové otázky na podujatí čítavajú známe osobnosti, doknca aj prezident Andrej Kiska, Kiska, olympijskí víťazi bratia Hochschornerovci či legendárny hokejista Dominik Hašek.

Aj keď Timotej s jeho tímom nezvíťazili, bol to pre nich úžasný zážitok a súťaže sa zúčastnili a v ďalšom ročníku. Keďže na jar maturuje, bola to pre neho posledná šanca byť v hre.

 

Minulý týždeň sa tak dostali k špičke a vo finále dosiahli dosiaľ najlepšie slovenské umiestnenie vo vyše štvrťstoročnej československej súťaži.

Medzi desať najlepších sa v celej histórii súťaže prebojovala slovenská škola len trikrát. Trojica  Timo Práznovský, Martin Práznovský, Andrej Dorušinec sa dostala do prvej päťky mladých odborníkov na dejiny Česka a Slovenska a zo slovenských tímov boli najúspešnejší. Príprava tímu na súťaž je naozaj náročná, súťažiaci musia zvládnuť desiatky kníh povinnej literatúry, filmy z daného obdobia a musia poznať aj architektúru danej doby.

V súťaži musia napríklad podľa úryvku filmu určiť jeho názov, podľa obrázka budovy určiť architekta alebo alebo významnú udalosť, ktorá sa v nej odohrala alebo podľa citátu spoznať autora, ktorý v tej dobe tvoril.

Tento ročník súťaže bol zameraný na obdobie rokov 1949 až 1967, ktoré sa na slovenských stredných školách preberá len veľmi letmo, ak naň vôbec ostane čas. Český študenti majú na školách až dve hodiny dejepisu týždenne, slovenským štandardom je však len jedna hodine týždenne.

 

Timotej je študentom, ktorý je dobrý vo viacerých oblastiach, idú mu aj prírodné vedy. Aj napriek úspechom a jeho záľube v dejepise sa chystá  študovať skôr ekonómiu a matematiku., uvedomuje si, že so svojím hendikepom pre neho nebude jednoduché si nájsť uplatnenie. V budúcnosti sa vidí napríklad ako účtovník. Odbor pre vysokoškolské vzdelanie si vyberá vzhľadom na svoj hendikep veľmi zodpovedne, dokáže plánovať do budúcnosti.

Priznáva však, že nahromadené znalosti z dejín by v budúcnosti rád využil, napríklad na napísanie knihy.

Devätnásťročný mladík pôsobí kultivovane a srdečne, hoci by sa na chorobu, ktorá ho pripútala na vozíček, mohol aj hnevať.

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Okolo Austrálie na invalidnom vozíku
Nasledujúci článok
Parlament neschválil zvýšenie veku pre poberanie príspevku na asistenciu ŤZP