Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Honzu (24) na poli prešiel kombajn: Záchranárom sa prišiel poďakovať na vozíku!

08.06.2021

Milé prekvapenie čakalo na záchranárov z Jihlavska. Na základňu ich prišiel navštíviť Honza, ktorému v roku 2019 zachránili život

Honzu (24) na poli prešiel kombajn: Záchranárom sa prišiel poďakovať na vozíku!

Na základňu ich prišiel navštíviť Honza, ktorému v roku 2019 zachránili život. Vtedy dvadsaťštyriročný mladík utrpel vážne zranenia potom, ako ho na poli prešiel kombajn na hrach. Život mu visel na vlásku. Záchranárom v bolestiach povedal, že nechce zomrieť. Dva roky po nehode sa svojich záchrancov rozhodol navštíviť a osobne im poďakovať. S vďakou im zároveň odovzdal darček.

 

Dráma sa odohrala začiatkom júla v roku 2019 pri Brtnici na Jihlavsku. Krátko pred štvrtou hodinou popoludní operátori tiesňovej linky prijali telefonát, ktorý prosil o rýchlu pomoc. Vtedy dvadsaťštyriročný Honza sa stal obeťou otrasnej nehody. Zaspal na poli a kombajn na hrach ho prešiel. Na miesto vyrazila letecká záchranka, ktorá tam bola behom desiatich minút, a medzitým operátori svedkovi nehody vysvetlili, ako Honzovi zatiahnuť rany, aby sa zastavilo krvácanie.

 

Aj cez bolesť komunikoval

„V ten osudný deň slúžil operátor Pavel Sedlák,“ uviedla záchranka kraja Vysočina na Facebooku s tým, že na mieste zasahoval pilot Felix Lizano, záchranár Zdeněk Veselý a lekár Tomáš Vaňatka, ktorý majú zásah na poli na Jihlavsku stále pred očami. „Na okraji hrachového poľa sme videli ležať muža, ktorému kosiaci stroj spôsobil devastačné traumy končatín, zadnej časti tela a ďalšie pomliaždeniny,“ uviedol MUDr.Vaňatka s tým, že Honza sa snažil komunikovať. „Jediné jeho slová boli, že nechce umrieť a že ho to veľmi bolí,“ dodal lekár. Dramatické chvíle, kedy na miesto dorazili záchranári, si vybavuje aj samotný Honza, ktorý uviedol, že komunikoval až do chvíle, kedy bol uvedený do umelého spánku.

 

Dostal 257 transfúzií

Bol prevezený do nemocnice v Brne, kde strávil dlhé mesiace. „Zápasil som s infekciami, skoro každý druhý deň som bol na operačnej sále, absolvoval som viac ako päťdesiat operácií. Transfúzne oddelenie mi spočítalo, že som dostal 257 transfúzií a 179 krvných derivátov,“ uviedol Honza, ktorý strávil aj nejaký čas na oddelení plastiky a popálenín a následne podstúpil rehabilitácie v Kladruboch. Napriek tomu, že šance na prežitie po takej závažnej nehode boli nízke, Honza bol bojovník, ktorý sa nevzdal. „Teraz čakám na schválenie protéz od zdravotnej poisťovne a rád by som sa s nimi naučil chodiť,“ dodal.

 

Nečakaná návšteva

Na svojich záchrancov však nezabudol. Rozhodol sa, že ich navštívi a osobne im vyjadrí svoju vďaku. Kvôli dlhej liečbe a následnej pandémii koronavírusu sa návšteva podarila až teraz. Po dvoch rokoch sa znovu stretol s posádkou vrtuľníka, ktorá mu priletela na pomoc. „Posádke leteckej záchrannej služby z Jihlavy, operátorkám a všetkým, ktorí prispeli k mojej záchrane, by som chcel veľmi, veľmi poďakovať,“ povedal Honza a dodal, že si veľmi váži ich prácu.

 

Zdroj: Blesk.cz

Predchádzajúci článok
Hendikepovaného ekologického aktivistu z Libanonu požehnal pápež
Nasledujúci článok
Záchranári podporili ochrnutého kolegu. Peniaze posielajú oni aj verejnosť