Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Hyperbarická oxygenoterapia

06.04.2019

Podstatou liečby v prostredí pretlakovej (hyperbarickej) komory je zvýšenie prísunu kyslíka chorým alebo poškodeným tkanivám.

Hyperbarická oxygenoterapia

 - do ktorých už kyslík prostredníctvom svojich prirodzených nosičov – červených krviniek – v potrebnom množstve preniknúť nemôže. Vystavenie Vášho tela miernemu pretlaku pri súčasnom dýchaní kyslíka zaručí, že kyslík ako životodarný plyn sa bude rozpúšťať aj v tekutej zložke krvi – v krvnej plazme – ktorá do chorých alebo poškodených tkanív prenikne. Princíp liečby kyslíkom v podmienkach zvýšeného okolitého tlaku je teda jednoduchý – poškodené tkanivá príjmu ďaleko viac kyslíka, čo je základnou podmienkou pre zlepšenie Vášho zdravotného stavu.

Liečba kyslíkom v pretlaku - hyperbarická oxygenoterapia - prináša aj ďalšie pozitívne efekty na Vaše zdravie: dochádza k zlepšeniu imunity organizmu, potlačeniu rastu niektorých baktérií, k podpore novotvorby ciev v nehojacich sa ranách, k zlepšeniu výživy kože a k ďalším nezanedbateľným pozitívnym vplyvom na Váš organizmus.

Hyperbarická oxygenoterapia sa využíva v medicíne po desaťročia. Táto metóda sa úspešne využíva pri liečbe rôznych druhov otráv (osobitne otravy oxidom uhoľnatým), v liečbe rôznych závažných infekcií organizmu, v plastickej a rekonštrukčnej chirurgii, v liečbe popálenín a nehojacich sa rán, pri poraneniach svalov, v liečbe nehojacich sa zlomenín kostí, zápalov kostí, pri viacerých neurologických ochoreniach, pri niektorých ochoreniach sluchového orgánu, komplikáciách cukrovky, periférnych cievnych ochoreniach a mnohých ďalších chorobných stavoch.

Liečba kyslíkom v pretlaku - hyperbarická oxygenoterapia - sa s úspechom využíva aj ako súčasť rehabilitácie po rôznych úrazoch, cievnych príhodách. Pozitívne výsledky zaznamenala táto liečebná metóda aj ako súčasť tzv. antiaging terapie, kedy kyslík v pretlaku má blahodarné účinky pri spomaľovaní procesov starnutia kože a podkožných tkanív.

Ako každá medicínska metóda ani hyperbarická oxygenoterapia nie je celkom bez rizika. Počas liečby kyslíkom v prostredí hyperbarickej komory sa môžu u niektorých klientov vyskytnúť problémy s vyrovnávaním tlaku v strednom uchu (ako pri lietaní v dopravných lietadlách), celkom ojedinele až charakteru poškodenia ušného bubienka, niektorí klienti nedokážu dlhšie tolerovať pobyt v uzatvorenom priestore hyperbarickej komory (klaustrofóbia). Vedľajšie účinky hyperbarickej oxygenoterapie sú pri dodržaní štandardných postupov len zriedkavé .

Počas celého pobytu a poskytovania liečby v hyperbarickej komore budete v nepretržitom kontakte s lekárom a obslužným personálom hyperbarickej komory. Pri vzniku akýchkoľvek Vašich ťažkostí má lekár možnosť vstupu do komory bez zmeny vnútorného tlaku, v závažnejších prípadoch sa proces liečby preruší a tlak v hyperbarickej komore sa zníži na atmosférický.

Nevyhnutná je včasná informácia lekára alebo obslužného personálu hyperbarickej komory o vzniku akýchkoľvek ťažkostí počas procesu liečby v hyperbarickej komore.

Hyperbarická komora Bratislava | Most pri Bratislave

Hyperbarická oxygenoterapia je liečba založená na vdychovaní čistého kyslíka pri zvýšenom tlaku. Vďaka zvýšenému tlaku vzduchu v hyperbarickej komore sa kyslík dostane všade tam, kde ho Vaše telo potrebuje. Preto sa hyperbarickej komore hovorí aj kyslíková komora. Dochádza k obnove poškodených tkanív, k zlepšeniu funkcií poškodených či nefunkčných orgánov v tele pacienta.

Predchádzajúci článok
Zbytočne vyhodené peniaze - nie je ani bezbariérová lávka
Nasledujúci článok
Aleš bez končatiny šoféruje autobus. Chce dokázať niečo výnimočné