Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Implantát v chrbtici vrátil ľuďom ochrnutým od pása dole schopnosť chodiť.

02.10.2018

Výsledky štúdií prezentovali dva nezávislé tímy amerických vedcov.

Implantát v chrbtici vrátil ľuďom ochrnutým od pása dole schopnosť chodiť.

Vo vedeckých časospisoch  Nature Medicine a New England Journal of Medicine zverejnili v utorok informácie o tom, že vďaka elektronickému implantátu dokázali ľudia s ochrnutím od pása až dolu znovu chodiť. Elektronický implantát dokázal presvedčiť mozog, že telo je v poriadku.

Traja ľudia ochrnutí od pása dolu tak môžu vďaka elektrickému stimulátoru implantovanému do tela po tom, ako absolvovali niekoľkomesačné rehabilitácie, opäť samostatne stáť  a prejsť aj niekoľko krokov.

Výsledky štúdií prezentovali dva nezávislé tímy amerických vedcov. Aj napriek tomu, že testovaná metóda pomáha, nie je liekom na toto zdravotné postihnutie. Opätovné nadobudnutie kontroly nad končatinami podľa vedcov nie je možné.

Osoby, ktoré trpeli ochrnutím dolných končatín, síce vďaka tejto metóde dokázali chodiť, no len za pomoci oporných rámov alebo inej opory.

Metóda s použitím implantovaného stimulátora však nemá u každého pacienta s poranením chrbtice rovnaký efekt.

Jedným z pacientov je 29-ročný Jered Chinnock, ktorý má od roku 2013 paralyzované nohy po nehode na snežnom skútri. Na klinike Mayo v americkom štáte Minnesota sa však s pomocou "chodítka" dokázal opäť hýbať. Chirurgovia mu totiž do chrbtice umiestnili elektródu napojenú na stimulátor implantovaný do brušnej dutiny a vonkajšie ovládacie zariadenie.

Cinnock v priebehu nasledujúceho roka absolvoval až 113 rehabiltačných cvičení aby lekári dokázali upraviť výkonnosť stimulátora tak, aby mu umožňoval čo najväčšiu samostatnosť. Muž v rámci tejto terapie prešiel dohromady 102 metrov. Terapia však zatiaľ nefunguje tak, že by sa Cinnok dokázal pohybovať samostatne bez svojho invalidného vozíka a potrebuje pomoc oporného zariadenia. No šanca že do budúcna technológia pokročí tak, že by dokázala úplne nahradiť používanie invalidného vozíka existuje a je pomerne reálna.

Ako metóda elektrickej stimulácie funguje? Metóda dokáže využiť zvyškové nervové spojenia, ktoré nie sú po poškodení miechy používané. Podľa jednej teórie sú nervy pod miestom poškodeni nečinné, ale stále živé. Vysielanie elektrických impulzov v špeciálnych vzorcoch by nefunkčné obvody mohlo prebudiť a v kombinácii s dôkladnou rehabillitáciou im umožniť opäť príjmať jednoduché príkazy.

Mozog považuje tieto dráhy za neúčinné, no pokial ich elektrické signály z implantovaného stimulátora posilnia, je mozog presvedčený, že sú normálne funkčné a komunikácia medzi nimi normálne prebieha.

"Stala sa situácia, keď sme raz chodili a lekári mi pomáhali ako obvykle, no potom i prestali pomáhať a ja som urobil ešte ďalšie 3-4 samostatné kroky", povedal 23-ročný Kelly Thomas, ktorý sa zúčastnil štúdie v štáte Kentucky.

Samostatne dokázal chodiť ešte ďalší pacient z jeho skupiny, no ďalší dvaja podobné výsledky nedosiahli.

Podľa profesorky  Susan Harkem sa miecha stimuláciou opäť naučí pracovať aj keď nie tak dobre ako pred tým, no môže fungovať.

 

Zdroj: CT24.ceskatelevize.cz

Predchádzajúci článok
Navigácia pre ľudí na invalidnom vozíku v hromadnej doprave
Nasledujúci článok
Dôchodca na invalidnom vozíčku vošiel do tunela aby si skrátil cestu.