Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Inovatívna klávesnica pre hendikepovaných zo Slovenska

12.04.2019

Dobrá správa pre všetkých zrakovo, mentálne aj telesne postihnutých užívateľov počítača.

Inovatívna klávesnica pre hendikepovaných zo Slovenska

Dobrá správa pre všetkých zrakovo, mentálne aj telesne postihnutých užívateľov počítača. Drevená klávesnica HandCubeKeys je vynálezom, ktorý im môže veľmi uľahčiť prácu.

Jedná sa o slovenský vynález, ktorý sa stal vo svojej kategórii víťazom Inovačnej súťaže. Vďaka prvenstvu sa bude môcť zúčastniť najväčšej celoslovenskej technologickej súťaži IXPO, ktorá sa uskutoční na Tyršovom nábreží v Bratislave v dňoch 26. až 28. apríla tohto roku.

Bezdotyková klávesnica je programovateľná pre prácu na počítači. Všetky písmená, čísla alebo obrázky sú nezvyčajne veľké a sú umiestnené na klávesoch z dreva, ktoré majú taktiež neobvyklý tvar. Je možné ju polohovať jedna horizontálne a rovnako tak vertikálne aby splnila účel pre všetky typy hendikepov.

„Princíp spočíva v tom, že v drevených kockách sú zabudované čipy, ktorý komunikuje so snímačom na prste užívateľa alebo reaguje na svetelný lúč, ktorý je pripevnený na hlave alebo inde na tele. Každá drevená kocka klávesnice navyše obsahuje okrem písmena aj obrázok. Ten symbolizuje písmeno, ktoré je na kocke. Napríklad A-auto, L-lietadlo. Toto vylepšenie slúži najmä ľuďom, ktorý nevedia čítať,“ popísal svoju novinku autor myšlienky Ľuboš Belavý.

Pomocou obrázkov môžu používatelia vyjadriť aj svoje pocity napr. smútok, hlad, smäd, únava. Týmto spôsobom precvičujú mozog a vyjadrujú prostredníctvom toho aj vlastné emócie.

Inovačnú súťaž organizuje konzultačná spoločnosť Centire a zapojilo sa do nej viacero inovátorov so svojimi projektmi a riešeniami.

„Oceňujeme záujem o súťaž, výhru by si zaslúžil každý ale víťaz môže byť len jeden. Projekt HandyCubeKeys nás oslovil svojou využiteľnosťou a veľkým potenciálom a zároveň pri ňom oceňujeme aj veľkú dávku spoločenskej a sociálnej zodpovednosti. Sme si istý, že víťazstvo je v správnych rukách,“ povedal Ľubomír Billý zo spoločnosti Centire.

HandCubeKeys bojovala o svoje prvenstvo v spoločnosti viacerých projektov, venujúcich sa optimalizáciám pre vyhľadávače, 3D skenovaniu, či virtuálnym prehliadkam.

Víťazom sa ale napokon stal projekt bezkontaktnej klávesnice pre zdravotne postihnutých. Organizátor za víťazstvo v súťaži preplatí náklady na prezentačné miesto na IXPO Bratislava až do výšky 3 000€.

„Nápad vyrábať drevenú klávesnicu vyšiel z myšlienky uľahčiť komunikáciu našim zdravotne postihnutým príbuzným prostredníctvom digitálnych technológií. Prvý prototyp bol na svete už niekedy v roku 2010. Toto je aktuálne tretia verzia klávesnice, z ktorej boli odstránené nedostatky. Zároveň sme ju technologicky vylepšili oproti prechádzajúcim modelom pre viaceré druhy postihnutia, či už sa rozprávame o fyzickom alebo mentálnom hendikepe,“ uviedol na záver Ľuboš Belavý.

 

Zdroj: Teraz.sk

Predchádzajúci článok
Ochrnutý Karel šoféruje Tatru a podniká v autodoprave
Nasledujúci článok
Silný odkaz matky postihnutého chlapca