Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Invalidný dôchodca už 15 rokov žiada o opravu zničenej obecnej cesty.

07.08.2018

Rozbitá cesta v obci Lietavská Lúčka čaká na svoju opravu už viac než 15 rokov.

Invalidný dôchodca už 15 rokov žiada o opravu zničenej obecnej cesty.

Rozbitá cesta v obci Lietavská Lúčka čaká na svoju opravu už viac než 15 rokov. Svoje o tom vedia aj mnaželia Ďuruníkovci, ktorí žiadosť na jej opravu poslali vedeniu obce po prvýkrát už pred 15timi rokmi. Na obecnej komunikácii z asfaltu zo sedemdesiatich rokov sú obrovské jamy a výmole, v ktorých sa po daždi drží voda a v horúcom počasí sa z cesty práši.

Sedemdesiatročný invalidný dôchodca Eugen Ďuriník opisuje stav cesty ako doslova katastrofálny. Aby sa invalidný dôchodca po mozgovej porážke dokázal niekam dostať používa ako kompenzačnú pomôcku trojkolesový bicykel. Kvôli dezolátnemu stavu cesty mal približne pred dvoma rokmi nehodu, kedy mu koleso bicykla vbehlo do výmoľa a pán Eugen skončil na zemi.

Ďuriníkovci bývajú v dome v Lietavskej Lúčke od roku 1999 a tak postupnú deštrukciu cestnej komunikácie na ulici pred ich domom videli na vlastné oči. Bezpochýb k dnešnému stavu prispelo budovanie kanalizácie  a stavba neďalekej diaľnice.

Od roku 2002 rok čo rok oslovujú vedenie obce, aby dalo cestu opraviť. Je zarážajúce, že za 15 rokov obec nedokázala nájsť peniaze na jej rekonštrukciu. Samospráva si na riešenie situácie zvolila provizórne, no nie veľmi efektívne dočasné riešenie. Každé dva mesiace pošle na ulicu stavebný stroj, ktorý vyrovná povrch rozpadnutej vozovky. Efekt však vydrží len veľmi krátko a cesta je opäť v pôvodnom stave.

Voda a blato z cesty sa tak pri prejazde áut veľmi ľahko dostáva na ploty a domy  a nie raz už spŕšku špinavej vody utŕžil aj pán Eugen.

Manželia sa na svoje veľké prekvapenie nedávno dozvedeli, že obec sa chystá rekonštruovať vedľajšiu ulicu a na tú ich sa opäť akosi pozabudlo.

Starosta Lietavskej Lúčky Marian Sliviak sa snaží situáciu upokojiť tým, že pripravovaný stavebný projekt, na ktorý si obec berie pôžičku od komerčnej banky, počíta aj s rekonštrukciou problémového úseku. Problémom je, že len čiastočne, pretože z rozpočtu pôžičky je na túto konktrétnu komunikáciu vyčlenených len asi 100  000 euro. Predpokladané náklady na úpravu ciest a chodníkov však dosahujú až výšku okolo 250-tisíc eur.

„V tomto roku chceme preinvestovať stotisíc. Čo bude na budúci rok, to už je vec nového zastupiteľstva, ale malo by sa to na budúci rok dokončiť, alebo o dva roky. Bude to závisieť od finančných prostriedkov,“ povedal starosta Sliviak.

Ďalšie peniaze na dokončenie tak bude musieť hľadať nové vedenie obce. Cesta tak nadalej komplikuje život nielen invalidnému dôchodcovi pánovi Eugenovi.

 

Zdroj: MyZilina.sme.sk

Predchádzajúci článok
Počet žiadateľov o invalidný dôchodok narastá
Nasledujúci článok
Ak invalidný dôchodca nenahlási zmenu adresy Sociálnej poisťovni, môže prísť o invalidný dôchodok.