Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Jaroslav (43) po encefalitíde ochrnul a nemôže hovoriť. Je ťažké zohnať pre neho pomoc.

12.09.2019

Manželka Mirka (52) spomína, ako sa zoznámila so šéfkuchárom v reštaurácii, kam sa hlásila na pozíciu cukrárky.

Jaroslav (43) po encefalitíde ochrnul a nemôže hovoriť. Je ťažké zohnať pre neho pomoc.

Mirka (52) spomína, ako sa zoznámila so šéfkuchárom v reštaurácii, kam sa hlásila na pozíciu cukrárky. Zrodila sa veľká láska, nasledovala svadba a šťastné manželstvo. Všetko zmenila jediná dovolenka na Šumave odkiaľ si Jaroslav priviezol tri kliešte. Na jeseň sa u neho prejavili príznaky chrípky, ale nevenoval tomu nejakú veľkú pozornosť. Keď sa objavilo brnenie tela, žartoval. Raz ráno sa ale nedokázal postaviť na nohy. V súčasnej dobe je Jaroslav ochrnutý a nemôže hovoriť.

"S Jarkom sme sa zoznámili v práci. Bol šéfkuchár v reštaurácii kam som sa hlásila na pozíciu cukrárky. Tak si ma najskôr prijal do kuchyne a potom aj do života," hovorí o svojom manželovi s láskou Mirka.

Predvlani v októbri nebolo Jarkovi dobre. Rodina hovorila že je to iba chrípka, ktorá prejde. A za pár dní príznaky naozaj zmizli. "Za tri týždne sa ale objavilo brnenie tela - mala som podobné príznaky keď som mala rozmliaždenú panvu, tak vtipkoval že ostane na invalidnom dôchodku ako ja," spomína Mirka. K lekárovi ale jej manžel nešiel.

"Príliš mnoho práce, stále je čo robiť a vlastné zdravie bolo pre Jarka až na poslednom mieste," vysvetľuje Mirka ďalej. 1.novembra 2017 sa ale nemohol ráno postaviť na nohy. Cestou do nemocnice naraz Jaroslav povedal : "Nemám to z kliešťa?" Lumbálna punkcia potom skutočne potvrdila kliešťovú meningoencefalitídu.

"Do tej doby nás táto možnosť vôbec nenapadla - kliešťa sme chytali každú chvíľku na záhrade, alebo pri rybačke, čo je Jarkov koníček. Chodila som s ním. Ale tie kliešte z ktorých ochorel, boli z našej dovolenky na Šumave," hovorí Mirka a dodáva : "Jarko je veľmi dobrý človek. Chce každému pomáhať a možno aj kvôli veľkému vyčerpaniu a prepracovanosti na neho kliešťová encefalitída zaútočila s takou silou."

Jaroslav nemôže sám dýchať ani hovoriť.

S chorobou teraz bojuje rodina rok a pol. Od tejto jari si konečne mohla Mirka previezť manžela domov. Jeho stav sa ale zlepšuje veľmi pomaly. Je v podstate ochrnutý, nemohol ani samostatne dýchať.

"Vďaka rehabilitácii už dokáže uvoľniť päsť, ktorú mal kvôli skráteným šľachám stále zovretú. Podarilo sa nám odpojiť ventiláciu a dúfam, že sa mi podarí presvedčiť lekárov k trvalému uzavretiu tracheotómie," dúfa Mirka. Potom by totiž mohol byť Jaroslav prijatý na spinálnu jednotku, alebo do špecializovaného rehabilitačného centra.

"Snáď by sa rozpohyboval. To je mojim najväčším cieľom. Zatiaľ leží, maximálne si s pomocou, keď príde sestrička, sadne. Ďalšou "métou" je to, aby mohol Jarko opäť rozprávať. Zatiaľ hlavne artikuluje, pretože hlasivky má kvôli dlhodobému pripojeniu na dýchací prístroj ochabnuté - spoločne cvičíme logopédiu," popisuje Mirka každodenný boj s následkami encefalitídy.

Mirka: Je ťažké zohnať pomoc

Mirka ale dúfa, že láska všetko prekoná. Svojmu manželovi vraj rozumie aj bez slov. "Nechcem sa zmieriť s tým, že sa Jarkov stav už nezlepší. Vždy ľuďom pomáhal, teraz potrebuje pomoc on," hovorí manželka odhodlane. Ale aj priznáva, že je pre ňu ťažké zohnať pomoc.

"Jarko sa potrebuje dostať na rehabilitačný pobyt, alebo rehabilitovať doma. Lenže je problém zohnať fyzioterapeutku a naviac je to drahé. V dnešnej dobe je ťažké zohnať pomoc. Tu nemám na mysli iba peniaze, ale aj čas ľudí, ktorí môžu zlepšiť stav nemocných. U nás v Brne takýto stav bohužiaľ je," zveruje sa Mirka s tým, že sa aj tak nikdy nevzdá.

Keby sa tak vrátil čas

Mirka a jej dospelá dcéra, ktorá jej s manželom pomáha, sú zaočkované proti kliešťovej encefalitíde. "Keby sme mohli vrátiť čas, nechali by sme sa zaočkovať obaja. Mysleli sme si však, že keď sme už chytili toľko kliešťov a nikdy nič, tieto choroby sa nás netýkajú. Teraz viem, že očkovanie je dôležitá vec a vie to aj Jarko," uznáva Mirka.

"Veď keď sa ho sestričky v novembri po príchode do nemocnice pýtali, či už pre mňa má darček, povedal že nie. Že by ma ale chcel dať zaočkovať. Vždy myslel viac na mňa ako na seba," uzatvára Miroslava príbeh svojej rodiny.

Nechajte sa zaočkovať

V prípade limskej boreliózy, ktorá je liečiteľná antibiotikami, je jedinou ochranou neprisatie kliešťa , prípadne jeho včasné odstránenie. V prípade kliešťovej encefalitídy, ktorú naopak antibiotikami liečiť nejde, je vhodnou ochranou očkovanie. Ak zatiaľ očkovaní nie ste, môžete využiť tzv. zrýchlenú očkovaciu schému, kedy ste chránení už mesiac od prvej dávky. Pokiaľ očkovaní ste, radšej si preverte kedy je čas na preočkovanie (po troch až piatich rokoch). Na očkovanie prispievajú zdravotné poisťovne v rámci preventívnych programov.


Zdroj: Blesk.cz

 

Predchádzajúci článok
Parkovisko pri Partizánskej lúke už má vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP osoby
Nasledujúci článok
Alena Kábrtová : „Človek na vozíku nebol partner“