Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Je to definitívne. Príspevky pre opatrovateľov a asistentov sa zvýšia

29.05.2019

57 000. Toľko ľudí, ktorí opatrujú postihnutú osobu si tohto roku prilepší.

Je to definitívne. Príspevky pre opatrovateľov a asistentov sa zvýšia

Suma dosiahne výšku čistej mzdy pre tento rok. 57 000. Toľko ľudí, ktorí opatrujú postihnutú osobu si tohto roku prilepší. 34 000 z nich tvoria opatrovatelia v produktívnom veku, zvyšok tí, ktorí dostávajú aj dôchodkovú dávku.

Od začiatku júla tohto roku majú nárok na zvýšenie príspevku na opatrovanie.

O 61 € sa zvýši príspevok pre opatrovateľov produktívnom veku pri celodennom opatrovaní hendikepovaného pacienta. Dosiahne tak výšku 430,35 €.

Ak opatrovateľ poberá aj iný druh dôchodku a celý deň opatruje hendikepovanú sobou, prilepší si po novom o 30,5 € a dostane tak od štátu 215,18€, čiže polovicu z toho, čo prináleží opatrovateľovi, ktorý nepoberá iný typ dôchodku a je v produktívnom veku.

Vyplýva to z nariadenia vlády o výške sadzby na hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie, ktoré v stredu 29.5. schválila vláda Slovenskej republiky.

Asociácia odborových pracovníkov sociálnych služieb víta každé navýšenie príspevku na opatrovanie ale domnieva sa, že výška minimálnej mzdy nie je dostatočné finančné ohodnotenie pre tak fyzicky aj psychicky náročnú prácu.

Ak opatrovateľ celodenne opatruje dve a viac osôb s ŤZP, tak si po novom prilepší o 80 € a jeho mesačný príjem za opatrovanie klientov dosiahne výšku 572,36 €.

Ak sa nejedná o celodennú starostlivosť, tak opatrovateľ v produktívnom veku si prilepší o 52,5 € a dosiahne tak výšku 378,7 €. Ak sa stará časť dňa o dve a viac osôb so zdravotným postihnutím, príspevok pôjde hore o 70,5 € a suma bude predstavovať 532,3 €.

Zároveň sa zvyšuje hodinová sadzba na hodinu osobnej asistencie na 4,18€ a predstavuje to tak navýšenie o 0,36 €.

Táto suma slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Tento príspevok by sa mal zvýšiť priemerne mesačne o 50 €. Pozitívny dopad tejto zmeny by malo pocítiť 10 400 ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Zmena zasiahne aj cca 13 500 asistentov poskytujúcich osobnú asistenciu osobám s ŤZP.

Zmena zasiahne aj štátny rozpočet. V druhej polovici tohto roku by zmeny mali štát vyjsť na 17,2 milióna €. V budúcom roku sa počíta s dodatočným zaťažením štátneho rozpočtu o 43,1 milióna €.

Asociácia sa domnieva, že ak chcú poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť , tak príspevok by mal byť aspoň raz taký vysoký, ako je tomu v súčasnosti. Podobne je to podľa nich aj s osobnou asistenciou.

Celodenné opatrovanie si vyžaduje psychickú a duševnú námahu. Preto si podľa asociácie asistenti mali prísť na lepšie príspevky, aby si mohli oddýchnuť a zregenerovať po náročnej práci.

 

Zdroj: Ekonomika.Sme.sk

Predchádzajúci článok
Projekt Nezastaviteľní - hendikepovaní, ktorí túžia športovať
Nasledujúci článok
Slovenské celebrity ako kuriéri. Pomôžu tak postihnutým deťom