Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Jednu športovú kariéru jej úraz vzal a inú dal

05.06.2018

Kristína z Hradce Králové má dnes už 25 rokov, od svojich 12-tich rokov nechodí. Keď mala 12 rokov nešťastne spadla zo schodov a poranila si stavec.

Jednu športovú kariéru jej úraz vzal a inú dal

Kristína z Hradce Králové má dnes už 25 rokov, od svojich 12-tich rokov nechodí. Keď mala 12 rokov nešťastne spadla zo schodov a poranila si stavec. Nevydarená operácia mala za následok to, že prestala chodiť. Jej snom bolo venovať sa profesionálne športu.

 

Dnes Kristína pracuje pre Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP). V tejto organizácii, ktorá je vytvorená pre ľudí, ktorí napríklad aj po úraze skončili na invalidnom vozíku, pracuje Kristína ako grafička. Ako sama hovorí, jej práca je jej srdcová záležitosť.

 

Kristína cvičila od mala gymnastiku. Na jednom zo sústredení spadla zo schodov, odštiepila si kus stavca a preto musela ísť na operáciu. V nemocnici mala stráviť len tri dni, n nakoniec bol z toho rok a pol. Po prebudení z anestézy totiž nastal šok, necítila si nohy. Lekári s niečím takým vôbec nepočítali. Previezli ju na spinálne oddelenie v Liberci, kde sa musela od začiatku naučiť ako sa obliecť. Zároveň tu pre ňu vyberali vhodný invalidný vozík. Tu sa dostala aj k ponuke venovať sa lyžovaniu. Ponuka venovať sa tomuto športu v prvom momente zaujala najmä jej otca, ktorý bol bývalým profesionálnym volejbalistom. Kristína mala lyžovanie rada, pred úrazom chodievali s rodinou často na lyže.

 

Prognózy po operácii však boli veľmi zlé, pôvodne bola Kristína ochrnutá od pŕs až dole, no podarilo sa jej rozhýbať až po stehná. S rehabilitáciami neprestala do dnes, no nevenuje im už toľko času a snaží sa užiť si život ako to len ide.

 

Na špeciálne lyže pre ľudí s hendikepom, takzvané monoski sa Kristína postavila asi dva roky po operácii. S lyžiarskym inštruktorom, ktorý sa neskôr stal j jej partnerom sa naučila perfektne lyžovať a osem rokov profesionálne pretekala. V medzinárodnej tabuľke FIS sa jej to podarilo dotiahnuť až na dvanáste miesto a v roku 2014 dostala pozvánku na paralympijádu do Soči.

 

V rovnakej dobe sa jej však naskytla aj možnosť odsťahovať sa do kanady a preto pozvánku na túto športovú udalosť neprijala a dala prednosť rodine, práci a ďalším aktivitám. Svoje rozhodutie neľutuje ani dnes a s úsmevom konštatuje: „Keď som videla tie kopce v Soči, asi by som sa tam zabila.“

 

Účelom nadačného fondu, pre ktorý Kristína robí grafiku a spravuje webovú stránku je zhromažďovanie a vynakladanie nielen s finančnými prostriedkami na podporu zamestnania osôb so zdravotným postihnutím. Nadácia sa venuje aj podpore projektov, ktoré sa zamestnávaním osôb so zdravotným postihnutím zaoberajú a podpore udržateľnosti takýchto projektov. Nadačný fond okrem toho poskytuje aj poradenské služby ľuďom so zdravotným postihnutím ale aj zamestnávateľom.

 

Jej životný príbeh by sa dal opísať aj ako smutný, no Kristína je motiváciou pre tých, ktorých stretol podobný osud. Svoj život sa snaží žiť aj napriek svojmu hendikepu naplno a vo svojej práci našla aj svoju záľubu.

 

Zdroj: Blesk.cz

Predchádzajúci článok
Čo je to Scalevo a ako vozíčkari vďaka nemu dokážu prekonať schody úplne bez problémov?
Nasledujúci článok
Krása, bez ohľadu na formu, existuje v každom z nás.