Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Juraj zbiera peniaze na operáciu v Moskve. Hrozí mu, že prestane chodiť

11.01.2022

Žil celkom bežným životom. Až dovtedy, kým mu oznámili diagnózu : Skleróza multiplex

Juraj zbiera peniaze na operáciu v Moskve. Hrozí mu, že prestane chodiť

Žil celkom bežným životom. Až dovtedy, kým mu oznámili diagnózu : Skleróza multiplex. Ochorenie zasiahlo Juraja Žilavého (46) ako blesk z čistého neba. V roku 1998 stratil zrak, na jedno oko zrazu prestal vidieť. Stalo sa to keď mu vytrhli zub.

 

„Začal sa kolotoč vyšetrení.  Dopadli  negatívne. Zrak sa mi vrátil a život plynul ďalej,“ hovorí Juraj z Malaciek. „Bolo to ťažké obdobie, na ktoré spomínam so slzami v očiach. Keď zrazu človek nevidí, vkráda sa do jeho myšlienok strach,“ vysvetľuje.

Netušil, že v jeho tele rastie niečo zákerné. Odrazu sa to znovu objavilo. O päť rokov neskôr jedného dňa pre celkové ochrnutie nevedel vstať z postele. Preliečili ho a fungoval ďalej normálne.

„Opätovne som sa vrátil medzi zdravých. Avšak lekári už niečo tušili,  preto mi predpisovali lieky ako na bežiacom páse. Každý nový atak choroby mi môj zdravotný stav neustále zhoršoval,“ zhrnie krátko štyridsiatnik.

 

Keď hnacím motorom je narodenie dcéry

 

Juraj sa oženil v roku 2007 a o rok neskôr sa mu narodila dcérka Lilianka. Modlil sa, aby mohol byť plnohodnotným manželom aj otcom.

 

Ale choroba mala svoje plány. Ešte v tom istom roku zaútočila dvakrát. „To bol definitívny koniec. Moje končatiny sa už z tejto rany nespamätali. Môj lekár, profesor Lisý, mi nasadil infúznu liečbu. Ataky sa síce pozastavili, ale liečba  sklerózy multiplex neexistuje,“ vysvetľuje Juraj. Vie, že jediné, čo môžu lekári urobiť, je zmierňovať ataky a odďaľovať nástup trvalej invalidity.

 

Pre mladého muža v najaktívnejšej fáze života sa zrazu skoro zrútil svet. Nemohol pobehnúť ani pomôcť manželke s dieťaťom, okúpať ho... Pritom predtým bol fyzicky veľmi aktívny. Rád jazdil na motorke. Až tak, že mu priatelia dali prezývku Rossi a dodnes sa podpisuje ako Juraj Rossi Žilavý.

 

Predstava vozíka ho ľakala

 

„Keď som zistil, o čo ide, začal som strácať nádej na normálny život. Desila ma predstava, že môžem skončiť na invalidnom vozíku. Môj pohyb je už teraz dosť obmedzený,“ hovorí úprimne, ale i s nádejou v hlase. Objavil totiž, čo by mu mohlo pomôcť. No má to háčik.

 

Juraj spoznal minulý rok dve Žilinčanky s rovnakou diagnózou, ako má on, sclerosis multiplex (písali sme o nich). Tieto mladé ženy sa rozhodli, že s ochorením budú bojovať. Absolvovali  transplantáciu kmeňových buniek u ruského doktora Fedorenka.

 

Jedinečná, unikátna operácia obnovenia životných funkcií, ktorá spôsobí „znovunarodenie“ organizmu, však stoji 45 000 eur a nehradí ju poisťovňa.

 

Sen o obyčajných veciach

 

„Je to pre mňa nádej, ktorá mi dáva svetielko na konci tunela. Mám totiž veľký sen. Rád by som odprevadil moju dcéru k oltáru a žil celkom bežný kvalitný život. Preto som si začal zbierať peniaze cez portál Ľudia ľuďom. Už mám polovicu,“ teší sa Juraj.

 

„Moja nádej na vyzdravenie dostala v Rusku konkrétnu podobu. Potvrdili mi, že som vhodným adeptom a sú ochotní ma liečiť. Už len zohnať tých 45-tisíc eur,“ dodáva Juraj s nádejou v hlase.

 

Zdroj: Pluska.sk

Predchádzajúci článok
Boli ocenení najlepší paralympijskí športovci sveta za rok 2021
Nasledujúci článok
Stephen Hawking - svetoznámy britský fyzik, by mal 80 rokov