Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Kačenka sa vracia. So svojimi dvojičkami bude doma úplne prvýkrát.

12.10.2021

Mamička dvojčiat, ktorá ochrnula po pôrode, robí podľa jej manžela ohromné pokroky.

Kačenka sa vracia. So svojimi dvojičkami bude doma úplne prvýkrát.

Obrovské pokroky robí Kateřina Svobodová z Březovej v Česku, ktorá tohto roku v apríli porodila dvojičky a následne ochrnula. Pohnutý príbeh otriasol regiónom, kdekto sa snažil rodine nie iba finančne pomôcť. Stav mladej mamičky sa zlepšil, a tak tento týždeň putuje zo špecializovanej rehabilitačnej kliniky v Kladruboch domov.

 

"Kačenka robí obrovské pokroky. Sami odborníci sú prekvapení, kam sme sa za tých pár týždňov dostali. Čoskoro ju už budeme mať doma," hovorí manžel Petr Svoboda. "Poisťovňa totiž prepláca len tri mesiace rehabilitačnej liečby, a tak budeme pokračovať v rehabilitáciách zatiaľ doma. Za pár mesiacov by sme nabehli opäť na komplexnejšiu liečbu. Teraz budeme mať Kačenku konečne doma. Veľmi sa teší na to, až bude môcť byť doma s dvojičkami," dodáva.

Petr Svoboda priznáva, že dochádzať neustále do Kladrub je trochu náročné, či už finančne či fyzicky. Cez týždeň pracuje, stará sa spoločne s prarodičmi o bábätká, a víkendy trávil s manželkou v Kladruboch. Tam za ňou neustále dochádzali aj kamaráti, aby ju motivovali. Čo sa zrejme vyplatilo. "Samozrejme, že jej mozog má stále nejaké medzery a že sa jej pri reči pletú písmenká. Ale Kačenka veľmi dobre vie, že má doma dve malé deti," konštatuje otecko malých dvojčiat.

 

Kateřina Svobodová porodila 10. apríla vymodlené dvojčatá prírodnou cestou. "Márne sme sa pokúšali o bábätko. Absolvovali sme sériu umelých oplodnení. Štyrikrát to dopadlo zle, veľa sme si vytrpeli, samozrejme, že to Kačenka ťažko znášala. Až piaty pokus konečne vyšiel a my sme sa dozvedeli, že čakáme dvojičky," rozprával tohto roku v lete Petr.

10. apríla odviezol Kateřinu do pôrodnice v karlovarskej nemocnici a tam sa im okolo poludnia v intervale asi desiatich minút narodili malá Kačenka a malý Péťa. Pôrod bol bez komplikácií. "Akurát som si všimol, že akosi bledne. Že je niečo zle, som sa dozvedel až nasledujúci deň ráno. Volali mi z nemocnice, že Kačenku transportujú letecky do Fakultnej nemocnice v Plzni. Keď som prišiel, už som ju nezastihol. Dozvedel som sa, že masívne krvácala v dôsledku pôrodu a že prekonala mozgovú mŕtvicu. Následne som si vypočul, že jej v Plzni museli otvoriť lebku, vybrali jej jednu kosť a zistili opuchy mozgu, a to prevažne na ľavej hemisfére. No mala aj rozsiahle ložiská na tej pravej," vysvetľoval otecko dvojčiat. Namiesto toho, aby sa novopečená mamička tešila z vymodlených dvojičiek, preberala sa z veľmi vážneho stavu, kedy naozaj doslova asi mesiac bojovala o život. Skončila na klinike v Kladruboch, bola ochrnutá na polovicu tela, stále sa učí znovu rozprávať, chodiť.

Priatelia ihneď zorganizovali verejnú zbierku, kam posielali peniaze, aby rodina mohla prestavať byt, zaobstarať špeciálne pomôcky, zaplatiť liečbu i druhý byt v Kladruboch. "Všetkým veľmi ďakujeme a veľmi si to vážime," odkazuje Petr Svoboda, ktorý práve v tejto ťažkej dobe pochopil, že mať fajn priateľov sa vypláca, aj keď bol vždy zvyknutý na to, že si na všetko musí sám zarobiť.

 

Zdroj: Chebsky.denik.cz

Predchádzajúci článok
Od budúceho roka rozširuje mesto Banská Bystrica poskytovanie sociálnych služieb
Nasledujúci článok
Diagnostikovali im sklerózu multiplex a podstúpili transplantáciu kmeňových buniek.