Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Kamil po nehode zostal ochrnutý, dnes opäť chodí.

09.09.2020

Mladý kežmarský umelec, predstaví svoje maľby a sny

Kamil po nehode zostal ochrnutý, dnes opäť chodí.

V budove knižnice v priestoroch výstavnej siene na Hlavnom námestí v Kežmarku budú od 7. do 30. septembra patriť prácam 22-ročného Kežmarčana Kamila Kuľku.

Informoval o tom Boris Švirloch z Mestského kultúrneho strediska Kežmarok s tým, že vernisáž výstavy s názvom Maľby a sny sa uskutoční v piatok o 16.00 hod.

Mladý umelec, ktorý je absolventom odboru propagačné výtvarníctvo Školy umeleckého priemyslu v Kežmarku, sa nezameriava na jednotlivé témy, ani sa nesnaží napodobňovať to, čo už niekto vytvoril. Ide mu hlavne o to, aby nebol ovplyvnený, ale bol sám sebou. Rovnako ako námet, tému, nápad a myšlienku, tak aj motívy skôr vytvára vlastné.

Techniky rád kombinuje, maľuje hlavne akrylom, používa aj sprej, pastely, rôzne nanášanie viacerých vrstiev.

Tvorbu ovplyvnila nehoda

Ako ďalej opísal Boris Švirloch, umelcovi vstúpila do života aj nešťastná nehoda.

„Posledné, čo si, bohužiaľ, pamätám, bolo to, že som išiel s dedom cez prázdniny na loď, čo sa mi stalo takmer osudným. Nevedel som pochopiť, prečo nemôžem ovládať ani jednu končatinu alebo jazyk. Postupne som šiel z invalidného vozíka na francúzske barly, vychádzkovú palicu a potom pekne na vlastné nohy," spomína mladý umelec.

Samotné umenie mu pomohlo aj k návratu  do plnohodnotného života.

„Maľujem takmer denne, začínal som kresbami a skicami. Maľby som sa zo začiatku ani nieže bál, bolo to však pre mňa niečo nové a neznáme. Často som maľoval tmavšie obrazy, pri ktorých som bol ovplyvnený sakrálnymi myšlienkami. V tom období to pre mňa malo veľmi hlboký význam, keďže som zvádzal boj. Naučilo ma to nebyť ovplyvňovaný a maľovať skôr to, čo cítim," dodal Kamil Kuľka.

Autor prirovnáva svoje diela k surrealizmu či expresionizmu a väčšinou ide o výjavy a spomienky z prelomového obdobia, ktoré prežil.

 

Zdroj: Sme.sk

Predchádzajúci článok
Ochrnutý senior viní sestričku, že mu zničila život!
Nasledujúci článok
Elon Musk predviedol na prasati prvý mozgový implantát. Ľuďom pomôže liečiť ochrnutie či depresie.