Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Keňská tvorivosť rozširuje obzory zamestnanosti pre osoby so zdravotným postihnutím

09.02.2017

Digitálny nástroj, ktorý pomáha osobám so zdravotným postihnutím nájsť prácu a skladací elektrický invalidný vozík - to je Keňa

Keňská tvorivosť rozširuje obzory zamestnanosti pre osoby so zdravotným postihnutím

Digitálny nástroj, ktorý pomáha osobám so zdravotným postihnutím nájsť prácu a skladací elektrický invalidný vozík, ktorý rieši problémy s prístupom by mohli viesť k väčšej rozmanitosti na pracoviskách v Keni.

Frederick Ouko to s hľadaním práce nemal nikdy jednoduché. Aj napriek univerzitnému diplomu, proaktívnemu prístupu a vôli pracovať je pre 34-ročného Keňana ťažké zamestnať sa, a to hlavne preto, že je na vozíčku.

Stalo sa mu už aj to, že keď sa objavil na pracovnom pohovore zamestnávateľ si myslel, že keďže je na vozíčku, je automaticky bez akejkoľvek odbornej kvalifikácie a prácu si prišiel doslova vyprosiť.
Ako sa Ouko už viackrát presvedčil, existuje všeobecná predstava, že ak ste zdravotne postihnutý nemusíte pracovať, pretože vaša rodina sa o vás postará, alebo budete žiť štátnych dávok. Ani vo svojich najdivokejších snoch zamestnávateľa nenapadne, že chcete pracovať a navyše môete byť aj kvalifikovaný.

Ouko sa narodil zdravý, no ako mdieťa prekonal mozgovú obrnu, ktorá mu oslabila nohy a ostal odkázaný na vozíček. V očiach väčšiny kenských zamestnávateľov je práve z tohto dôvodu nezamestnateľný.
To ho priviedlo k tomu, že začal uvažovať ako osloviť firmy, ktoré by mohli mať záujem o diverzifikáciu pracovného prostredia a rovnako ako menej progresívnym firmám priblížiť potenciálne výhody diverzifikácie a teda zamestnávania telesne postihnutých osôb. Odhaduje sa, že v Keni je asi 3 milióny takýchto ľudí.

Ouko začal vyvíjať online platformu, ktorá spája uchádzačov o zamestnanie s poskytovateľmi pracovných miest. Platformu nazval „ Riziki Source“, čo po svahilsky znamená „živobytie“. Užívatelia tak do systému vkladajú svoju kvalifikáciu a aj zdravotné postihnutie a následne sú prepájaní s potenciálnymi zamestnávateľmi. Zamestnávateľ tak následne kontaktuje Ouka a jeho team, ktorí ho prepoja priamo s užívateľom.

Podľa zákona platného v Keni od roku 2003 majú všetky štátne aj súkromné firmy povinnosť vyhradiť 5% svojich pracovných miest pre zdravotne postihnutých zamestnancov. V praxi však neexistuje žiadna kontrola.

Platforma Riziki Source funguje už viac než šesť mesiacov a od svojho vzniku pomohla už desiatkam uchádzačov so zdravotným postihnutím nájsť zamestnanie v oblasti hotelierstva, IT a administratívy. Program bol nedávno nominovaný Royal Academy of Engineering v Keni na cenu za inžinierske nominácie a Oddelenie práce v Keni im poskytlo $ 30000 na jeho ďaľšie financovanie.

Ouko si kladie za cieľ zmeniť vnímanie invalidity v Afrike. Každý človek by mal dostať príležitosť zamestnať sa v oblasti, v ktorej má kvalifikáciu, nezávisle od toho či je alebo nie je telesne znevýhodnený.

Ďalším problémom pre telsne postihnutých ľudí na invalidnom vozíku, a to nie len pri hľadaní zamestnania, predstavujú v Keni nerovnomerné, väčšinou skalnaté povrchy, ktoré im znemožňujú pohyb. Dokonca napríklad v Nairobi neexistujú žiadne rampy pre vozíčkarov.

Peter Mbiria, 26, zdatný študent elektrotechniky v Nairobi sa rozhodol pokúsiť eliminovať práve tieto obmedzenia existujúcich technológii konštrukcie invalidných vozíkov.

Mbiria poukazuje na to, že väčšina invalidných vozíkov je konštrukčne obmedzená na určitý typ pohybu. Niektoré sú vhodnejšie pre pohyb na plochých povrchoch, iné na nerovný terén, alebo pohyb vo vertikálnom semre. Máloktoré sú schopné spojiť všetky tri spôsoby pohybu, a práve to sa Mbiria rozhodol zmeniť a skonštruovať invalidný vozík, ktorý by vyhovoval potrebám osôb so zdravotným postihnutím. Vytvoril tak "E-Con": invalidný vozík pre všetky druhy terénov, ktorý zabezpečí jeho užívateľom nezávislý, pohodlný, bezpečný a ničím neobmedzený pohyb.

Každé "koleso" sa skladá z troch menších kolies, čo umožňuje väčší pohyb a rovnováhu. E-Con je stále vo forme prototypu, ale Mbiria rokuje s Keňskou organizáciou pre poskytovanie finančných prostriedkov, na konštrukciu prvého modelu, ktorého cenu odhaduje asi na asi 9000 $.

Existuje veľa ľudí, ktorým by tento invalidný vozík, umožnil, aby boli nezávislí a mobilní. Povzbudený touto myšlienkou, sa Mbiria snaží skonštruovať prvý model tak, aby bol ľuďom k dispozícii v čo najkratšom čase, pretože akonáhle sú ľudia mobilní a nezávislí, môžu sa sústrediť na svoje sny a ciele v živote.

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Právna poradňa pre ŤZP .
Nasledujúci článok
Má len 15 rokov a už robí hry pre deti s mentálnym postihnutím