Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Kiska apeluje na vládu za práva zdravotne znevýhodnených občanov

04.02.2018

Prezident SR Andrej Kiska prijal organizácie zastupujúce zdravotne znevýhodnených ľudí.

Kiska apeluje na vládu za práva zdravotne znevýhodnených občanov

Prezident SR Andrej Kiska prijal organizácie zastupujúce zdravotne znevýhodnených ľudí. Hlavnou témou rozhovorov boli základné problémy zdravotne znevýhodnených ľudí, ktoré sú dlhodobo nevyriešené. Z posledné dva roky sa v tejto oblasti takmer nič nezmenilo.

 

Prezident po stretnutí konštatoval, že ja napriek tomu, že riešenia mnohých z problémov, ktoré sa týkajú zdravotne znevýhodnených ľudí sú známe, doposiaľ neexistovala dostatočná politická vôľa aby boli tieto riešenia uvedené do praxe.

 

"Hoci z charakteru zdravotného stavu je jasné, že sa nemôžu vyliečiť a ich stav sa môže len zhoršovať. Medzi ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny sa vždy prehadzuje "horúci zemiak", koho je táto zodpovednosť a kto sa má o týchto ľudí postarať," povedal prezident.

Faktom však je, čo je naozaj nepochopiteľné je nepochopiteľné, že ak je raz vydaný posudok, že zdravotný stav človeka je nemenný, musí pri ďalších žiadostiach o vydanie finančného príspevku na kompenzáciu opätovne prechádzať posudzovaním.

 

Jedným z navrhovaných riešení by bolo zjednotenie systému posudzovania. To znamená, že ľudia so zdravotným postihnutím boli posudzovaní jedenkrát za určité obdobie pre všetky príspevky, ktoré štát poskytuje. Za týmto návrhom stojí Marek Machatu z občianskeho združenia Imobilio.

 

Okrem toho Kiska poukázal aj na problém financovania zdravotníckych centier, ktoré sú kľúčové pri poskytovaní včasnej a dlhodobej starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím.

 

Prezident na záver skonštatoval, že ak chceme byť sociálnym štátom nesmie sa stať, že problémy tých najzraniteľnejších sa budú naďalej odsúvať na druhú koľaj. Kiska prisľúbil, že bude opakovane apelovať na vládu aby sa priorita tejto problematiky riešila neodkladne.

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Kúpou knihy Sny premenené na hodnoty podporíte deti s ťažkou reumatickou chorobou
Nasledujúci článok
Rebríček magazínu Forbes ocenil 30 najúspešnejšch podnikateľov mladších než 30 rokov v Európe