Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Koná sa prvý globálny summit venovaný téme zdravotného postihnutia

03.08.2018

Global Disability Summit je prvým summitom venovaným téme zdravotného postihnutia

Koná sa prvý globálny summit venovaný téme zdravotného postihnutia

Global Disability Summit je prvým summitom venovaným téme zdravotného postihnutia, na ktorom sa zúčastnili niektorí z popredných medzinárodných rozvojových organizácií. Summit sa konal v utorok 24.7.2018 v Londýne. jedným z cieľov summitu bolo poukázať na záväzky voči ľuďom so zdravotným postihnutím na celom svete, ktoré by mala každá vláda natrvalo prijať.

Kvôli nevedomosti, ľahostajnosti a či často dokonca úmyselne, ľudia so zdravotným postihnutím, z ktorých dokonca až 80% žije v najchudobnejších krajinách sveta, neutále čelí faktu, že sú vylúčení zo spoločnosti.

Ľudia so zdravotným postihnutím čelia na celom svete rôznym formám diskriminácie a odopierajú sa im rovnaké práva v mnohých základným aspektoch života. Najčastejšie ide o prístup ku kvalitnému vzdelaniu, možnosť uplatniť sa v zamestnaní alebo vôbec sa zamestnať, pri zakladaní rodiny a dokonca aj pri rozhodovaní o vlastnom živote.

Úplná inklúzia osôb so zdravotným postihnutím do spoločenského a sociálneho života sa musí stať jadrom každej pomoci a humanitárneho úsilia, ak chceme dosiahnuť ciele OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030.

Ľudia so zdravotným postihnutím musia byť nielen vypočutí, ale musia byť v čele rozhodovacieho procesu o ich životoch a otázkach, ktoré ich bezprostredne ovplyvňujú. Rovnako aj využitie technológií musí byť usmernené tak, aby pomohlo ľuďom so zdravotným postihnutím žiť zdravým, produktívnym a nezávislým životom.

Je najvyšší čas ukončiť diskrimináciu a zabezpečiť rovnaké práva pre 1 miliardu ľudí so zdravotným postihnutím na celom svete. Veľká Británia, ktorá bola lídrom utorkového summitu v Londýne vyzvala všetky členské štáty OSN aby prijali také záväzky, ktoré budú viesť k naplneniu stanovených cieľov.

 

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Život mladej ženy od základov zmenila tragická autonehoda
Nasledujúci článok
Zabezpečenie dostupnosti invalidných vozíkov v nemocniciach