Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Koronavírus: Sú imobilní a žijú doma.

22.02.2021

K očkovaniu sa nevedia dostať aj niektorí seniori

Koronavírus: Sú imobilní a žijú doma.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pripravuje schému ich očkovania.

 

Štefanova matka je odkázaná na domácu opatrovateľskú starostlivosť, má vysoký vek a vážnu diagnózu. Napriek tomu, že patrí do skupiny ľudí, ktorí sa už môžu očkovať proti ochoreniu covid-19, nevie sa k nemu dostať.

Nedokáže ako imobilný človek ísť do vakcinačného centra a mobilný očkovací tím za ňou domov nepríde. Mobilné tímy chodia zatiaľ len do zariadení sociálnych služieb.

 

Ako očkovať imobilných ľudí

 

Pred viac ako týždňom sa začalo očkovanie seniorov starších ako 85 rokov. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva sa zatiaľ prišli zaočkovať tisícky z nich.

Aj mama pána Štefana patrí do tejto vekovej kategórie. Na rozdiel od iných seniorov do vakcinačného centra nevie prísť. A tak sa jej syn už niekoľko dní pokúša zistiť, ako sa môžu k očkovaniu dostať aj imobilní ľudia. Obrátil sa na viacero inštitúcií, ale nikto mu nevedel relevantne odpovedať.

Dostal odporúčanie, aby skúsil kontaktovať všeobecného lekára, či môže objednať pre mamu sanitku, všeobecný lekár zase nemal informácie. A nemocnica, ktorej prízvukoval, že mama je imobilná, mu napriek tomu odpísala, že ju môže priviesť do vakcinačného centra on sám.

Jeho matka však nevie prísť ani do ambulancie, ak aj potrebuje kvôli svojej diagnóze priebežné odbery alebo pomoc lekára, príde za ňou domov. 

 

Schéma sa pripravuje

 

Imobilných ľudí žijúcich doma je viac. Už od minulého týždňa, dokonca môžu byť očkovaní aj bez ohľadu na vek. Je to podľa vakcinačného plánu a nemusí ísť iba o seniorov.

Realita je ale iná. Na to, aby mohli byť očkovaní, sa musia doriešiť niektoré veci.  „Pri imobilných pacientoch je riziko nákazy nižšie, keďže nie sú vystavení cudzím sociálnym kontaktom. Samozrejme pripravujeme schému ich očkovania,“ uviedlo ministerstvo  zdravotníctva.

Tvrdí, že dôležité je, aby ich protiepidemickými opatreniami chránili ošetrovatelia, a to aj tým, že sa oni pôjdu dať zaočkovať.

Ale je tu jedno ale. Vakcína pomáha zabrániť tomu, aby zaočkovaný človek ochorel, ale jednoznačnú odpoveď na otázku, či zabráni aj tomu, aby šíril vírus ďalej, vedci ešte nemajú.

 

Ambulantní lekári

 

Nedávno po diskusii s ambulantnými lekármi ministerstvo avizovalo, že ambulantní lekári čoskoro posilnia vakcinačné tímy, vrátane tých výjazdových. Ministerstvo do budúcna plánuje aj spoluprácu so samosprávami.

Marián Šoth, prezident Asociácie súkromných lekárov a všeobecný lekár pre dospelých ktorý bol diskusie účastný, hovorí, že sa stále riešili výjazdové tímy najmä pre domovy sociálnych služieb.

„S tým, že pokiaľ sa zaočkujú DSS, potom sa tento výjazdový tím môže používať aj na očkovanie imobilných seniorov. Otázka bola postavená ešte aj tak, že či v ďalšom slede nebude možnosť, aby svojich pacientov očkovali aj všeobecní lekári,“ vyjadril sa Šóth.

V akom časovom rozpätí by sa k tomuto mohli dopracovať, nevedel povedať. Podľa neho by to bola rovnaká situácia ako pri očkovaní proti chrípke, čiže ak by pacient mal  záujem o očkovanie proti covidu-19, išiel by ho zaočkovať domov.

Ministerstvo zdravotníctva musí podľa Šotha doriešiť, akým spôsobom očkovaciu látku, ktorú vlastní štát, rozdistribuuje na iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„V minulosti tak fungovalo očkovanie proti vtáčej chrípke, kedy sa rozdistribuovala očkovacia  látka a my sme preočkovali,“ hovorí Šoth.

Ďalším problémom je aj to, že vakcína od Pfizeru a BioNTechu sa musí chladiť v mínus 70 stupňoch Celzia, a na to ambulancie nemajú podmienky. Moderna si vyžaduje chladenie v mínus 20 stupňoch Celzia.

Preto sa ministerstvo zdravotníctva vyjadrilo, že aj z dôvodu správneho skladovania vakcín je aktuálne možné očkovanie pre verejnosť najmä vo vakcinačných centrách.

„Možnosť očkovania v ďalších priestoroch, či individuálne, sa postupne môže otvoriť neskôr, keď na Slovensko prídu ďalšie vakcíny a možnosť ich skladovania bude následne aj v iných podmienkach, napríklad v štandardných chladničkách,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Rozhoduje sa aj o vakcíne od firmy AstraZeneca, ktorá si až také chladenie nevyžaduje. 

 

Vyhodnocovať

 

Záujem sa zdá byť zatiaľ veľký. Kým imobilní pacienti si tak musia ešte počkať, tí ostatní môžu ísť do vakcinačného centra.

Ministerstvo tento týždeň sprístupnilo očkovanie aj pre ľudí nad 75 rokov. Vo väčšine nemocníc sa voľné termíny obsadili behom krátkeho času. Na mnohých ľudí nevyšlo a tak si ešte budú musieť počkať.

Zatiaľ ani všetky zariadenia sociálnych služieb, ktoré prejavili záujem nedostali termíny očkovania. Blokuje nás limitovaný počet vakcín, ktoré dostávame postupne. Jedna z farmafiriem dokonca znížia dodávky.

Vzhľadom na prvé úmrtie zaočkovaného pacienta u nás by sa ale malo viac prehodnocovať očkovanie ľudí vo vyššom veku. Išlo o 79-ročného muža, ktorý mal viaceré chronické ochorenia a tieto boli aj hlavnou príčinou úmrtia. K zhoršeniu jeho zdravotného stavu prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní a to horúčka a slabosť.

„Aj vzhľadom na úmrtie u nás, sa zvažuje či by práve títo klienti v zariadeniach sociálnej  starostlivosti nemali mať pred samotným aktom očkovania od svojho všeobecného lekára vyjadrený súhlas, že ich fragilita nie je natoľko závažná, že eventuálne nežiaduce účinky by nemohli spôsobiť ich vážne zdravotné problémy,” povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Aby očkovanie u pacientov vo vysokom veku a viacerými chronickými ochoreniami, ktorým by už aj mierne nežiaduce účinky vakcíny mohli spôsobiť závažné ťažkosti, vyzval Štátny ústav pre kontrolu liečiv k tomu, aby sa posudzoval každý pacient individuálne.

 

Náhradníci

 

Ale už aj 65 a viac roční sa môžu dostať na očkovanie ešte skôr, ako by oficiálne prišli na rad. A to v pozícií náhradníkov, teda ľudí, ktorých pozvú nemocnice na očkovanie, ak im nepríde nahlásený človek a ostane im tak dávka vakcíny.

Druhou skupinou náhradníkov sú ľudia s vážnymi diagnózami.

Niektoré nemocnice očkujú iba svojich pacientov,  iné aj ľudí mimo nemocnice.

Spôsob, ako sa môžu tie dve skupiny ľudí hlásiť za náhradníkov, je od nemocnice k nemocnici rôzny.  Jednotný systém prihlasovania sa neexistuje, nemocnice majú zriadené telefónne čísla,  maily, alebo elektronické formuláre.

Napríklad Univerzitná nemocnica Martin si zaviedla systém, že každý deň vytvára nové zoznamy a platia iba na ten deň. Ak sa náhradník v ten deň na očkovanie nedostane, tak v prípade, že jeho záujem o očkovanie pretrváva, sa musí opakovane zapísať.

V Martine doteraz zvyšovali denne jedna až dve vakcíny.  V nemocnici v Trenčíne zase denne takto zaočkujú 50 osôb, v Nitre cez 40.

 

Zdroj: Aktuality.sk

Predchádzajúci článok
Stále sú tu poslední žijúci zaočkovaní proti detskej obrne
Nasledujúci článok
Keď som zapadol v snehu, ľudia vystúpili z áut a pomohli mi