Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ktoré budovy sú bezbariérové vám poradí interaktívna mapa

27.10.2020

Jeden z príkladov zodpovedného podnikania je aplikácia od spoločnosti Letmo.

Ktoré budovy sú bezbariérové vám poradí interaktívna mapa

Ako sa žije život na vozíku, keď nemôžete urobiť krok nabok, aby ste sa vyhli prekážke, obrubník je príliš vysoký a schody bez pomoci nezdolateľné, si vie predstaviť len málokto.

Niečo o tom vie aj spoločnosť Letmo, ktorá predáva vozíky od tých najlacnejších plne hradených typov až po prémiové modely pre vrcholovo aktívnych používateľov.

Všimli si však, že chýba informačná platforma, kde by boli všetky informácie o bezbariérovosti. Tieto poznatky boli často iba v podobe tlačených máp, elektronických PDF dokumentov alebo si ich ľudia vymieňali v diskusných fórach. Rozhodli sa preto vytvoriť interaktívnu mapu.

V polovici roka 2019 sa začal projekt VozickarMAP. Vznikla najskôr webová stránka, ktorá sama umožňovala vkladanie objektov podľa definovaných kategórií. Neskôr bola mapa prenesená aj do podoby mobilných aplikácií na operačné systémy iOS a Android. Vďaka mape sa dá ľahko pracovať s GPS lokalizáciou a z fotky sa dá načítať poloha, čo urýchľuje a zľahčuje vkladanie.

Čo sa dozviete z mapy?

Na tejto interaktívnej mape nájdete objekty služieb, ktoré musí každý deň zvládať každý človek a vozičkár nie je výnimkou. Sú tu označené úrady, školy, reštaurácie, obchody, WC či lekárne. Zároveň tu vozičkár nájde atribúty tohto miesta.

„WC je síce bezbariérové, ale sa používa ako sklad.“ Aj s takýmto textom sa môžete pri objekte stretnúť. Riaditeľ firmy Mirek Zeman hovorí, že toto je jazyk, ktorým vozičkári hovoria a ktorý pre nich vystihuje situácie, s ktorými sa dennodenne stretávajú.

Zamestnanci firmy Letmo, ktorí na projekte pracujú, sú zároveň členovia neziskovej organizácie Vozmen. Mapa zatiaľ pokrýva 3200 objektov v 23 kategóriách na Slovensku a v Česku, no už čoskoro by k nim mohlo pribudnúť Poľsko.

Riaditeľ Mirek Zeman hovorí, že na Slovensku používajú ľudia mapu viac ako v Česku. Za posledných šesť mesiacov počet používateľov prekročil číslo 820. Firma tvrdí, že čím viac objektov bude v mape zaznamenaných, tým viac ľudí si na ňu klikne. Do konca roka 2020 by chceli prekonať hranicu 5000 opísaných objektov.

Opis musí byť detailný

Užívateľ Ivan Páleník hovorí, že aplikáciu využíva najmä pre jej logiku vyhodnocovania jednotlivých situácií, ktoré môžu vozičkárom pri prekonávaní bariér nastať.

„Páči sa mi, že neposudzuje bezbariérovosť, ktorá by mohla viesť k subjektívnemu pohľadu a tak nebezpečne vyhodnocovať prístupy, ktoré by neboli v konečnom dôsledku pravdivé,“ vysvetľuje.

Riaditeľ Zeman vysvetľuje, že v popise nepoužívajú farebné škály, skôr im ide o opis objektu.

„Pre mnohých aktívnych vozičkárov je malý schod akceptovateľný rovnako ako úzke dvere,“ hovorí Zeman. „Potrebujú o nich len vedieť a potom sami zvážia svoje sily, prípadne nutnosť sprievodu.“

Riaditeľ firmy tiež podotýka, že táto spoločná aktivita funguje pre zamestnancov Letmo ako istý teambuilding. „Jednotliví kolegovia vidia skóre a v regionálnych komunitách vytvárajú svojou prácou pozitívny dosah,“ dodáva.

Nedostupné informácie

Možnosť zúčastniť sa aj sám na mapovaní a tak pomôcť nejednému rovesníkovi oceňuje aj Ivan Páleník. Aplikáciu využíva aj Zdeněk Haviernik. On síce vozík nepoužíva, no jeho dvaja synovia sú naň odkázaní. Tvrdí o sebe, že je veľmi aktívny človek, a tak sa k tomu snaží viesť aj synov. A tak už štyri roky hľadá miesta na Slovensku aj v okolitých štátoch, kde sa dá s elektrickým vozíkom dostať.

„Slovensko a ani okolité štáty ešte nie sú celkom bez bariér pre vozičkárov,“ hovorí Haviernik. „Je to veľký boj sa niekam dostať.“

Na začiatku hľadal možnosti, ako sa dostať k informáciám o tom, kde je čo a ako prístupné. Mnoho času strávil vyvolávaním a chatovaním. Veľa informácií bolo často nepresných. „Keď vám chodiaci človek povie, že je niečo bezbariérové, tak to vždy nemusí byť pravda,“ dodáva Haviernik.

Rozhranie je jednoduché

A potom narazil na VozickarMAP. Podľa neho najväčší prínos je v tom, že aplikácia je jednoduchá a zvládne ju aj 11-ročné dieťa. Jej rozhranie je pripravené tak, že používateľ, či už aktívny, alebo len hľadač, dokáže hneď dostať potrebné informácie. Priamo v zobrazení vidno, či informáciu zadal človek, ktorý je imobilný, rodič dieťaťa, ktoré je na vozíku, alebo zdravý človek.

„Tým viem, ako sú informácie pravdivé a nehovoriac o nahrávaní fotografií vstupu alebo vjazdu na dané miesto v mape,“ hovorí.

Mapu pán Haviernik využíva hlavne vtedy, keď ide s deťmi niekam, kde ešte neboli a nevedia, ako to tam vyzerá.

„Je to presne to, čo tu na Slovensku ľudia na kolieskach potrebujú,“ dodáva.

Zdroj: Ekonomika.sme.sk

Predchádzajúci článok
V Bratislave otvorili Centrum schodiskových výťahov
Nasledujúci článok
Aj z vozíka ho teší život