Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Kvôli nesprávnej diagnóze bol roky na vozíku, dnes opäť chodí

24.03.2017

Rufino Borrego je rodený Portugalčan a invalidný vozík bol súčasťou jeho života celých 43 rokov.

Kvôli nesprávnej diagnóze bol roky na vozíku, dnes opäť chodí

Rufino Borrego je rodený Portugalčan a invalidný vozík bol súčasťou jeho života celých 43 rokov. Zle stanovená diagnóza spôsobila, že na vozíku strávil viac než 40 rokov úplne zbytočne a choroba ktorou v skutočnosti trpel sa dá liečiť. Na to však prišiel až nový lekár, ktorý mu pomohol v priebehu niekoľkých hodín.
Rufino svoj život prežil v meste so strmými uličkami, povrch ktorých je pre vozíček maximálne nevhodný, čo mu veľmi komplikovalo život.

V roku 1966 bola portugalčanovi diagnostikovaná svalová dystrofia – nevyliečiteľná choroba, pri ktorej postupne ochabujú svaly až napokon prestanú plne fungovať. Mnohí s touto diagnózou sa nedožijú ani plnoletosti. Rufinov stav sa však po celé tie roky vôbec nezhoršoval a príčinu tejto záhady sa podarilo odhaliť až novému lekárovi, ktorý zistil, že pôvodná diagóza mu bola stanovená nesprávne. Nový verdikt znel, že pacienta je možné liečiť. Lekár mu predpísal nové lieky, ktoré zabrali v priebehu niekoľkých hodín a Rufinove telo začalo reagovať na liečbu.
Rufino už dnes opäť chodí, ale roky počas ktorých bol pripútaný na vozík, mu už nikto nevráti späť.

Znie to neuveriteľne, no podobný osud postihol aj jeho sestru - Vicenciu Borrego, ktorá rovnako kvôli neprávnej diagnóze roky trpela zbytočne a pre zdravotné problémy takmer nevychádzala z domu. Väčšinu času strávila na posteli a potrebovala neustálu pomoc. Po zmene liečby sa síce jej stav nezmenil tak rapídne ako v prípade jej brata, no rozdiel bol obrovský.

Momentálne sa pokúšame zistiť bližšie detaily ohľadom novo stanovených diagnóz a viac podrobností k nasadenej liečbe, článok budeme priebežne aktualizovať.

Súrodenci, ktorí boli v minulosti závislí od cudzej pomoci dnes už žijú normálny život, no žiaľ veľmi poznačený zásadnou chybou jedného človeka.

Zdroj: TVnoviny.sk

Predchádzajúci článok
Informácie pre osoby so zdravotným postihnutím
Nasledujúci článok
Basketbal a rugby na vozíku – ako a kedy vznikli?